A právě tento pohled na bývalého prezidenta sdílela Alžběta Kumstátová, autorka připravované busty, která se stane dominantou parku Václava Havla v Litoměřicích.

„Při vzpomínce na Václava Havla se mi vybavila právě ona civilnost, kterou působil na své okolí. A tou jsem se při návrzích busty nechala inspirovat," vysvětlila autorka návrhů busty, litoměřická výtvarnice a fotografka Národního muzea Alžběta Kumstátová. „Ze třech původních návrhů zvítězil ten prostřední," uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

První návrh busty na betonovém podstavci se zavrhl hned zpočátku. Druhá, vizuálně nejzajímavější a pravděpodobně nejvzhlednější busta na skleněném podstavci, nakonec nezvítězila. Bylo tomu tak z důvodu obav o její poničení.

„Tato busta, která měla být na podstavci složeném z plátů kaleného skla připomínajícího stohy papírů, by mohla být bohužel cílem útoků návštěvníků nedaleké diskotéky. Sklo, byť i kalené, se přeci jen poškodí snáze, než kámen. Z toho důvodu zvítězil třetí návrh, tedy návrh busty umístěné na kamenném podstavci," vysvětlila Kumstátová.

Busta, která by svou výškou neměla podle slov autorky převyšovat průměrně vysokého člověka, bude v parku umístěná u jezírka mezi lavičkami. Využívaná bude také při slavnostních akcích – k tomu účelu bude mít v horní části podstavce výčnělek umístěný celkem netradičně – mimo střed. Tak, aby květiny i věnce zavěšené na bustu nenarušily „podstatu Havlovi osobnosti" – tento „podvratný prvek" má vystihovat Havlovu nekonvenčnost.

Realizace památeční busty vyjde přibližně na 200 tisíc korun. Město jí podpoří částkou 50 tisíc. Další investor, Nadační fond Kalich Alexandra Vondry, prý za městem nezůstane pozadu. Zbytek finančních prostředků chce město získat prostřednictvím veřejné sbírky, která poběží do 31. srpna.

Pokud se podaří sehnat peníze, k odhalení busty by mělo dojít v den Havlových narozenin – 5. října 2012.