Ovoce je proti loňsku, kdy bylo sucho, mnohem větší a tedy prodejnější. To, co se sklidí a roztřídí, jde okamžitě do obchodní sítě.

Ovocnářství Ploskovice Poblová a Petrásek bude tento týden se sklizní téměř hotové. Firmě pomáhá kolem deseti brigádníků z místa a okolí a letos na dvacet česáčů z Rumunska a Bulharska najatých agenturou, kterým mírná přeháňka, jako byla včera, nevadí.

„V druhém česání dokončujeme sklizeň zimních odrůd, jako je Spartan, Jonagold a Idared na zhruba deseti hektarech. Mimo ně dočesáváme ještě několik hektarů hrušek odrůdy Boskova lahvice. Ovoce se přetříďuje přímo v sadech a kontroluje ve skladu, větší část si odvezou obchodníci, část prodáme přímo v našem skladu v Ploskovicích, část na třech farmářských trzích v Praze, kde jsme se po sedmi letech dobře zapsali a máme zde stabilní místo. Tam se s výjimkou ledna jezdí celý rok," říká Alena Petrásková.

Až se stromům odlehčí od plodů, posbírají se spadlé plody a odvezou k moštování. Bohužel, ploskovickému ovocnářství, stejně jako okolním sadařům, odlehčují i zloději. Sady jsou většinou v klidných místech, kde se můžou nerušeně napakovat.

„Oželíme drobnější krádeže, ale jsou nenechavci, kteří si naloží plné auto a navíc polámou větve na stromech, což je nenávratná škoda," dodává Alena Petrásková.

Ovocnářství postupně omlazuje sady. Letos po sklizni vytrhalo na šesti hektarech staré jabloně. Po zorání a vyhnojení vysadí na hektarových pozemcích třešně a meruňky. Na zbytku se v příštím roce dosadí jabloně méně známé odrůdy Gala, jejíž plody jsou pestrobarevné, dobře uskladnitelné a tudíž i prodejné.