V minulosti stovky převážně ropuch obecných končily při své cestě ze zimovišť k rybníku Chmelař pod koly automobilů. V tomto období jim při putování poskytují službu nejen pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny, ale smluvně především dobrovolníci.

O lokalitu Habřina, Levín a Konojedy se stará občanské sdružení Bufo. „Záchranný transfer obojživelníků provádíme ve velké části Ústeckého kraje už nejméně 15 let. Vedle východní části Českého středohoří máme na starosti dalších 12 lokalit. Začínali jsme do nich jezdit už v polovině března, po sněžení se tahy zastavily a v neděli opět začaly. Nejvíc ohroženy jsou při migraci ropuchy, které jsou pomalejší a v noci se na teplém asfaltu ohřívají, takže jim to trvá i hodinu, než se dostanou na druhou stranu silnice. Ještě větší komplikace mají samečkové, kteří při cestě hledají partnerky. V nádobách zapuštěných v zemi u ohrazení se občas zachytí i skokan hnědý nebo čolek," říká dobrovolník Vladimír Čeřovský.

Obojživelníci putují do svých rozmnožišť i několik kilometrů. Ti z Habřiny mají výjimečný komfort, dobrovolníci je odnesou až do jejich letního domova, rákosím zarostlého rybníku, což je odhadem víc než kilometr daleko. „V působnosti naší správy je zhruba 15 další lokalit, jako jsou Babiny II, Suletice, Třebušín či Milešov. Všechny oblasti, kde je třeba na jaře provést zásah, monitorujeme a posléze zadáváme službu dobrovolníkům ze spolků a občanských sdružení," vysvětlila Jana Ptáčková, vedoucí Správy CHKO České středohoří.

Sdružení Bufo jezdí i do Podkrušnohoří, jeden tah obsluhuje i v Krušných Horách u Nového Města v nadmořské výšce 850 metrů, kde teprve putování žab začíná. Další v CHKO Labské pískovce, například v Maxičkách, zaznamenalo minulý víkend rekordní odchyt 1 040 ropuch. Dobrovolníci loni u Habřiny zachytili a zachránili celkem 1 704 obojživelníků.