Tento dobrovolníky oblíbený projekt se koná každý rok a je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA), která působí již od roku 1991.

„Zprostředkováváme dobrovolnické projekty po celém světě a pro zahraniční zájemce též organizujeme pobyty, jako je tento, na území České republiky. Každým rokem vysíláme na krátkodobé či dlouhodobé projekty do zahraničí kolem 700 dobrovolníků a pro 400 zahraničních zajišťujeme program v Česku tak, aby pomáhali, kde je potřeba, a aby vyvíjenou činností prospěli nejen dobré věci, ale obohatili i sebe samotné," říká o INEXu jeho ředitelka Martina Ekrtová.

Svobodný statek je součástí Camphillu na soutoku, spadajícím do společenství pomáhající lidem s mentálním postižením, kde mají šanci se učit, pracovat a žít společně v přátelském a tolerantním prostředí.

Skupinka dobrovolníků z Evropy a Asie obětuje dva týdny prázdnin, aby pomohli při každodenních povinnostech v životě na ekofarmě, kde mají s mezinárodními dobrovolnickými projekty (tzv. workcampy) bohaté zkušenosti.

„S INEX-SDA spolupracujeme 8. rokem. Ročně probíhalo mezi jedním až čtyřmi workcampy v sezoně, letos pořádáme už druhý," upřesňuje Kateřina Šimková, která před dvěma lety takovýto workcamp vedla a nyní na statku žije.

Camphill představuje jedinou komunitu svého druhu u nás, jejíž nedílnou součástí je organické a biodynamické zemědělství.