„Politika napříč všemi úrovněmi je kontaminovaná řadou skandálů a trpí personální krizí. Není to lákavé řemeslo,“ připomíná politolog Lukáš Novotný z ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

Litoměřická politická uskupení přitom prý benjamínky na kandidátky staví záměrně. „Účast mladých na zastupitelstvu přinese nové a zajímavé myšlenky a podněty, diskusi s dlouholetými zastupiteli i zaměstnanci úřadu,“ myslí si Jan Dostal ze Severočechů.

Nedávno plnoletá

Na jejich kandidátce je několik lidí do 30 let včetně 18leté Marie Hervertové. Tu sdružení postavilo dokonce na 2. místo. Má tak velkou šanci dostat se do zastupitelstva. Zaneprázdněná studentka gymnázia působí už sedm let v zastupitelstvu mládeže. „Časově bych to rozhodně zvládla. Něco málo bych omezila a pořád mám v kalendáři volné chvilky, kdy jen prokrastinuji,“ přemýšlí o angažmá v „dospěláckém“ zastupitelstvu. Podle ní je důležité, aby mládež řešila nejen budoucnost svou, ale i tu národa.

21letá studentka Martina Richterová bude kandidovat na 4. místě za SPD. Účastí v zastupitelstvu by k zájmu o veřejné dění chtěla motivovat vrstevníky.

Vášeň pro komunální politiku u lidí postrádá i 20letá dvojka Pirátů Kateřina Stojanová. K současným zastupitelům nešetří kritikou. „Spousta z nich tam chodí jen mačkat čudlíky. Působí na mě neuvěřitelně unaveně, pasivně. Není to ani za mák svěží a aktivní, jak bych si představovala,“ poznamenává.

K podobně extrémně mladým kandidátům však politolog nemá velkou důvěru. Jeho představě politika na svém místě odpovídá finančně relativně zajištěný člověk s profesní zkušeností a sociálním statutem. „Nechci se dotknout mladých, ale ti z toho nemají nic,“ upozorňuje Novotný. Podle něj jsou snadno zkorumpovatelní a jejich kandidaturu považuje za nedostatek sebereflexe.

Nové myšlenky hledají i komunisté

Heslo „mládí vpřed“ posouvají i komunisté, přestože jejich průměrný věk je se skoro 60 lety nejvyšší ve městě. Na špici jsou nynější uvolněný zastupitel, 30letý Jaroslav Růžička, a jen o čtyři roky starší Lukáš Pařízek. „Středisková rada má v nás mladé důvěru, protože máme nové myšlenky,“ vysvětluje ochranář přírody Pařízek. „Starší cítí potřebu generační obměny,“ potvrzuje předseda okresního výboru Josef Šenfeld, který lituje, že to komunisté nemají stejně v ostatních městech a obcích.

Mladé má na čelných místech kandidátky i hnutí ANO. 34letý produktový manažer Marek Kocánek a o rok mladší archivář Jiří Adámek na dvojce a trojce se do zastupitelstva nejspíš dostanou stejně jako 31letý historik Filip Hrbek, kterého do voleb posílá ODS na 4. místě.