Divočáci jsou přemnožení ve všech okresech regionu, i na Litoměřicku. Nyní se stáhli spíše do polí, na která navazuje les. „V okolí Milešovky spí v polích s kukuřicí a řepkou. Je to pro ně bezpečnější, v lese nemají klid, ruší je houbaři a výletníci,“ vysvětlil předseda Okresního mysliveckého spolku v Litoměřicích František Hamerle.

A narazit na ně mohou lidé i na kraji Litoměřic. Potvrdila to obyvatelka města Pavla. „Viděla jsem malá selata přímo u silnice nedaleko hřbitova v Litoměřicích,“ popsala s tím, že poblíž musela být i bachyně.

VIR VYDRŽÍ AŽ ROK

Podezřelé úhyny v regionu zatím myslivci neevidují. Obavy z přenosu nákazy na další území České republiky jsou však podle nich na místě. „Nejde o to, že by to roznesla samotná prasata, ale spíše lidé. Je to virová záležitost. Ve špeku vir vydrží tři měsíce, v kostech rok. Lidé by rozhodně neměli jíst maso ze zasažené oblasti a v žádném případě ho kamkoli převážet,“ radí František Hamerle.

Podle něj je potřeba myslivce k intenzivnějšímu odstřelu motivovat, aby se jim lov vyplatil a neměli s ním spojené pouze náklady. K tomu přistoupil třeba Myslivecký spolek Diana v Ústí nad Labem. „Kdo odstřelí takzvaného lončáka, tedy rok starého divočáka, může si ho nechat,“ popsal za spolek David Vaca.

Myslivci mohou divoká prasata nově střílet na pozemcích, kde se sklízejí zemědělské plodiny, a v odchytových zařízeních. Neplatí už ani dosud zakázaný způsob lovu pomocí zaměřovacích dalekohledů s nočním viděním. „To byl doposud nelegální způsob lovu, který se povoloval na výjimky. Na digitální zaměřovače se zákaz nevztahoval a naši členové je mají a loví s nimi,“ upozornil David Vaca.


Lidé, kteří rádi chodí do lesa, se ale nemusí obávat, že by nyní myslivci vyrazili do svých honiteb ve velkém a stříleli po všem, co se hne. „Pokud budou spolky organizovat společný odlov, budu jim doporučovat, aby minimálně den předem vyvěsili na viditelná místa informační cedule o konání odlovu. V naší honitbě u Milešova to tak děláme pravidelně,“ dodal Hamerle.

Na Litoměřicku je 1 290 myslivců, kteří ročně odloví několik stovek divočáků. Letos v červnu zastřelili o sto procent prasat víc než loni. Pořád to ale nestačí.