Už druhý den je v policejní cele Afričan, který měl na poli u obce Lukavec na Litoměřicku znásilnit nezletilou dívku. Vyšetřovatelé pro něj budou žádat uvalení vazby. Podle informací Deníku Afričana v úterý ráno propustili z výkonu trestu v Drážďanech a čekalo ho vyhoštění z Německa. Jak se muž dostal na sever Čech, zatím není jasné.

Policie dotyčného obvinila z trestných činů násilné a majetkové povahy. Podle litoměřické státní zástupkyně Věry Šípalové pracuje policie s verzí, že pachatel je Afričan, ale přesnou národnost nezná. Státní zastupitelství zřejmě podá na soud návrh na vzetí dotyčného do vazby. Víc se zatím od orgánů činných v trestním řízení nepodařilo zjistit. „Oběť je zvlášť zranitelná, má právo na zvýšenou ochranu. Jde nám o to, aby nebyla sekundárně traumatizovaná,“ vysvětlila informační embargo Věra Šípalová.

K napadení dívky mělo dojít na poli poblíž průmyslové zóny. Podle svědků policisté chytili pachatele na kruhovém objezdu u Lovosic. Dívku ošetřili nejspíš v nejbližší litoměřické nemocnici, její vedení ale k případu nic neuvádí vzhledem k tomu, že jde o nezletilou osobu. Jisté je jen to, že ji do nemocnice nevezla záchranka. „Nebyli jsme u toho,“ ujistil Pavel Šebesta ze Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Podle informací Deníku má dotyčný muž migrační minulost a pobýval v německém vězení. Podrobnosti o jeho identitě čeští vyšetřovatelé nyní zjišťují u svých zahraničních kolegů.

Na útok na Litoměřicku reagoval na sociálních sítích jako první politik lídr SPD Tomio Okamura. „Hnutí SPD prosazuje jako jediná parlamentní strana nulovou toleranci této nezákonné migrace. Co na to řeknou ostatní politici a sluníčkářští novináři, kteří neustále podporují nebo bagatelizují migraci a o SPD lživě prohlašují, že jen migrací strašíme?“ uvedl Okamura.

Podle čerstvě zvoleného europoslance za Piráty Mikuláše Peksy z Litoměřic je každé násilí na ženě odporné. Je přitom jedno, jaké rasy nebo národnosti je jeho pachatel a měl by za ně být po právu potrestán. „Civilizovaná společnost je založená na pravidlech, která by měli dodržovat všichni. Neměli bychom ale měnit pravidla podle ojedinělých výstřelků,“ reagoval europoslanec i na antiimigrační rétoriku nebo kritiku otevřených hranic v Evropské unii vyjadřovaných v příspěvcích na sociálních sítích komentujících zprávu o znásilnění dívky Afričanem v Lukav ci. „V Unii musí fungovat racionální systém ochrany hranic. Jeho pravidla ale nesmí souviset s tím, jestli má někdo černou, nebo bílou kůži,“ uzavřel Mikuláš Peksa.

V podobném duchu reagovali i další lidé. „Kdyby od začátku fungovaly vnější hranice, kolonizátoři si na EU neléčili své špatné svědomí a kontrolovalo se, kdo sem jde, tak se to nestane,“ reagovala například Češka Ester Cicek, která žije tři roky v Severním Porýní.

Deník mluvil také s příslušníkem saské policie z Drážďan, který se mimo jiné věnuje převozům migrantů po celém Německu, a to jako šéf jednotky. „Jsou to lidé z různých míst, kteří přijeli do Německa a požadují azyl. Zdržují se tady z nejrůznějších důvodů – jsou to váleční nebo sociální uprchlíci či ekonomičtí uprchlíci. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky na základě prověřování určí, kdo zůstane a kdo ne,“ přiblížil policista.

Výcvik hasičů a policistů ze speciální pořádkové jednotky na divoké vodě v Roudnici nad Labem
OBRAZEM: Hasiči cvičili svůj um na divoké řece v Roudnici

Úřad také rozhoduje o tom, kam budou žadatelé o azyl převedeni. „Pokud žádost zamítnou, dostaneme jako policie úkol dotyčného poslat opět do rodné země,“ doplnil policista.

A jak takový převoz probíhá? Azylanta policie nejdříve hledá v místě jeho bydliště, které mnohdy tvoří ubytovny, ale i velkokapacitní haly za městy. „Pokud ho nenajdeme, celá akce je ukončena a domluví se příští termín. Pokud ano, prohledáváme, jestli něco nemá u sebe, například zbraně, naložíme ho a odvezeme na dané letiště,“ popsal policista.

Na letišti předají azylanta letištní policii a čekají, dokud neodletí. „Letí jako normální pasažér. Stávají se i situace, že hraje divadlo, že mu je třeba zle. Pilot může říci, že ho nevezme. Musí se tedy opět zavolat úřad pro migraci, který rozhoduje, co s ním bude dál,“ dodal policista. Uprchlíci se převážejí i skupinově, jediný rozdíl je v tom, že letadlo startuje speciálně jenom pro uprchlíky.

V roce 2018 policie odhalila na území Ústeckého kraje 332 nelegálních migrantů. Jde o třetí nejvyšší počet záchytů v republice, na prvním místě je Praha, na druhém je Jihomoravský kraj. Co se týče počtu znásilnění, policie v celé ČR loni vyšetřovala 651 případů, z toho 85 v Ústeckém kraji.

Podobný případ znásilnění se odehrál také v minulém roce přímo v Drážďanech. V srpnu mladou 28letou Češku napadl muž ve zdejším parku Großen Garten. Když Češka mířila v neděli ráno z Lennéplatzu, právě v Großen Garten ji muž v bílé košili oslovil, následně srazil k zemi a znásilnil. Dodnes po něm pátrá policie. „Neznámému muži by mělo být asi 30 až 40 let. Byl asi 1,90 metrů vysoký a silný. Měl by mít tmavou pleť a hnědé oči. Měl krátké vlasy a v době zločinu měl bílou košili,“ uvedlo drážďanské policejní ředitelství v prohlášení.

Ilustrační foto.
Nejvíc opilců bouralo 1,5 promile a víc. Policie jich v kraji odhalila skoro 80

Nelegální migraci tvoří tranzitní nelegální migrace, tedy osoby projíždějící přes Ústecký kraj (Sýrie, Irák, Nigérie) a nelegální pobyt na území. V tomto případě jde o osoby, které v Ústeckém kraji pobývají nelegálně, propadlo jim vízum nebo nemají povolení k pobytu (Ukrajinci, Moldavané). „Ilegální migranti se objevují v Ústeckém kraji nejčastěji na dálnici D8 v mezinárodních autobusových spojích, v kamionech či v dodávkách. Nejčastěji se ukrývají v přívěsech a návěsech kamionů mezi převáženým zbožím,“ uvedla mluvčí krajské policie Šárka Poláčková.