Vždy dvojice politiků odpovídala v domě kultury na otázky moderátora večera, týkajících se oblasti zdravotnictví a ekonomiky. Z devíti v Litoměřicích kandidujících stran se diskuse zúčastnilo šest subjektů – KSČM, ČSSD, ODS, Strana zelených, KDU – ČSL a TOP 09. Chyběli zástupci stran Věci veřejné s podporou živnostníků, Masarykova demokratická strana a uskupení „Starostové a nezávislí.“

Mezi žhavá témata těchto dní patří v Litoměřicích otázka možnosti převodu městské nemocnice pod Krajskou zdravotní a. s. Během diskuse v domě kultury byla jasná zřejmá shoda všech kandidátů na tom, že by nemocnice měla nadále zůstat v majetku města.

„Nemocnice hospodaří v posledních letech s mírným přebytkem, je nám jasné, že takový subjekt by byl pro Krajskou zdravotní platným hráčem, ale my chceme, aby nemocnice patřila městu,“ řekl během diskusního večera sociální demokrat a ekonomický náměstek Městské nemocnice v Litoměřicích Vladimír Kestřánek.

Zastupitelé chtějí šetřit a čerpat z EU
Mezi druhé diskutované téma patřila ekonomika. Diskutující chtěli od přítomných politiků slyšet, jak by v případě svého zvolení do zastupitelstva hospodařili s financemi města. Místostarosta Jiří Landa z KDU – ČSL například uvedl, že by byl pro otevřenější výběrová řízení, Václav Červín ze Strany zelených zase navrhuje uvážlivě plánovat další investice a omezit tzv. projekty do šuplíku, které by město rádo realizovalo, ale chybí na ně prostředky.

Komunisté by rádi zhodnocovali majetek města a snížili náklady na jeho provoz. Konkrétním bodem, na který by se chtěli v příštích letech zaměřit, je podle Václava Knotka revitalizace sídlišť a tamních parkovacích ploch. Radek Lončák z ODS zase prohlásil: „Měli bychom usilovat o co nejvíce peněz z Evropských fondů.“ S tímto názorem souhlasili nejen ostatní politici, ale také většina přítomných občanů. Ti mohli na názory kandidátů reagovat pomocí hlasovacího zařízení.

Přijďte debatovat o kultuře a školství
Další díl diskusního večera je naplánován na středu 6. října. Ve foyer kulturního domu se znovu od 18 hodin bude diskutovat tentokráte na téma cestovní ruch, školství a kultura. Organizátoři akce věří, že se po premiérovém setkání s litoměřickými kandidáty do zastupitelstva zvýší zájem veřejnosti o diskusi s vedením města.

Třetí a poslední díl diskusních večerů je na programu ve středu 11. října, kdy se bude na stejném místě opět od 18 hodin hovořit na horká litoměřická témata – územní rozvoj a doprava. Tady se podle organizátorů debaty čeká asi největší zájem zdejší veřejnosti.


Šest „statečných“ politických subjektů se představilo lidem - poznámka Michala Závady

Zástupci šesti politických stran v Litoměřicích se nebáli. Šli do projektu Diskusní večery. Jde o projekt, který je v regionu zcela ojedinělý, za posledních dvacet let tu nic takového nebylo. Diskutující politici, kteří usilují o vstup do zastupitelstva města, se tu vystavují nejen dotazům nezávislého moderátora, ale především dotazům občanů – voličů, o jejichž přízeň právě usilují. Kandidáti do zastupitelstva před zahájením diskuse znají jen témata, která budou na programu.

Zbytek je na jejich pohotovosti, znalostech a komunikačních dovednostech. Zkrátka, na jejich kompetentnosti pro vstup do zastupitelstva, rady a nejužšího vedení města. Diskutující politici mají navíc zpětnou vazbu od přítomných občanů. Ti mají totiž možnost hlasovat o tom, jak se jim vystoupení a odpověď každého politika líbila. Další diskusní večer je připraven už na středu 6. října od 18 hodin. Všichni jste zváni!