„Digitalizace byla pro zachování kina  nezbytně nutná. Zároveň proběhla úplně hladce, rychle, bez komplikací. Jsme spokojení," sdělil starosta Štětí Tomáš Ryšánek.

Město do digitalizace investovalo celkem  2,6 milionů, 550 tisíci na tuto částku přispěl Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie. Co to městu přineslo v konkrétních číslech?

Z interních údajů města vyplývá, že za období od června 2011 do dubna 2012 přišlo na analogové vysílání 7898 diváků. Promítalo se celkem 185 představení a tržba z těchto představení byla 480.486 Kč. Za stejné období od roku 2012 do roku 2013 přišlo do kina 11851 diváků. To je téměř o 4 tisíce více než při analogovém vysílání. Díky lepší dostupnosti filmů se ve stejném období promítalo 334 představení, tržba z těchto představení byla 1.223.191 Kč, tedy o 742.705 Kč vyšší.

„Určitě největším kladem digitalizace je pro nás snadný přístup k premiérám filmů. V současné době jsme v kontaktu zhruba s 20 českými distributory a mimo Falconu, který menším kinům zapůjčí film až dva týdny po premiéře, nám ostatní společnosti zaprogramují snímek i v den české premiéry. Při klasickém filmovém pásu jsme snímek do kina dostali často až po dvou měsících od data premiéry. Nyní již náš divák nemusí navštěvovat jiná kina, aby snímek viděl dříve," shrnul Martin Bartoš z Kina Štětí.

Narostlo také vstupné, a to hlavně u 3D projekcí. Digitalizace však Štětskému kinu přinesla  hned několik výhod. Těmi jsou nejen snadný přístup k premiérovým titulům nebo možnost promítání ve 3D, ale také kvalita filmové kopie, která se neopotřebovává a zachovává si svou kvalitu. Zvýšila se však celková náročnost projekce, což zaznamenali zaměstnanci kina.