Přivezli sem testovací sady a pomáhali tu tamním zdravotníkům s plošným testováním všech více než devadesáti klientů. Ředitel domova Aleš Gabrysz uvedl, že se testování uskutečnilo na popud krajské hygienické stanice poté, co se v zařízení prokázala nákaza u devíti klientů.

„Nemocné jsme přestěhovali na specializované oddělení, takzvanou covid jednotku, kterou jsme pro tyto účely zřídili už na jaře. Naštěstí má většina z nich mírný průběh onemocnění. Nepřetržitě ve dne i v noci se tam o ně starají vždy dvě pečovatelky,“ popsal Gabrysz s tím, že personál je vybavený komplexním bariérovým oblečením, ochrannými štíty i respirátory třídy FFP3. Přísným hygienickým opatřením podléhá i další provoz této jednotky. „Situace v našem domově je stabilizovaná. Pomoc armády je v tomto případě standardním postupem,“ poznamenal Gabrysz. Potvrdila to také ředitelka krajské hygieny v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková.

„V případech, kdy je nutné otestovat seniory v domovech důchodců nebo podobných zařízeních, volíme tento způsob. Jedná se zpravidla o lidi, kteří potřebují asistenci a nemohou se dopravit na odběrové místo. Takto je to jednodušší, “ vysvětlila Šimůnková.

Kromě vojáků, které hygienici o součinnost žádají, pomáhají s plošným testováním v některých případech také zaměstnanci Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem. „V domovech pro seniory na území kraje budeme takto odebírat vzorky také v Chomutově nebo ve Šluknově,“ doplnila Šimůnková.

Testování devadesátky klientů krabčické Diakonie trvalo přes hodinu. Vzorky pak putovaly do laboratoře. „Výsledky se dozvíme nejspíš během čtvrtka nebo pátku,“ doplnil Gabrysz. Ochranných pomůcek má podle něj zařízení dostatek. Zásoby si v uplynulých dnech ještě doplnili a vydrží s nimi několik měsíců.

Na Litoměřicku se v současné době s novým koronavirem léčí 803 lidí. Za úterý 13. října přibylo 45 nových případů. Od začátku března evidují hygienici v okrese 1 426 nakažených. Třináct lidí v souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřelo.

„Zatímco před třemi až čtyřmi týdny se nákaza častěji vyskytovala mezi dorostem a studenty, nyní je více případů mezi lidmi ve středním věku a seniory,“ poukázala Šimůnková. Kromě případů v Diakonii Krabčice řeší hygienici onemocnění i v řadě mateřských a základních škol v celém okrese. Uzavřená je kvůli pozitivnímu testu jednoho ze zaměstnanců například Mateřská škola Pastelka v Roudnici nad Labem. Nákaza se objevila také v Mondi Štětí nebo u zaměstnanců občerstvení Gurmanie v Litoměřicích.