„Na soutěž jsme se připravovali průběžné několik měsíců,“ řekla za vítězný tým Petra Kuřeová. „Některé otázky byly opravdu těžké a překvapily nás, jiné jsme věděly rovnou. Řekla bych, že to bylo tak půl na půl.“

Děvčata z litoměřického gymnázia Denisa Brdlíková, Marie Nunhardtová a Petra Kuřeová si odnesla hodnotné ceny. Jednu ale mají slíbenou také od svého učitele dějepisu Petra Baušuse. Ten v obhájení prvního postu z loňského roku příliš nevěřil.

„Jsem dost překvapený,“ řekl pedagog, který připravoval oba týmy z litoměřického gymnázia. „Možná mi to ještě úplně nedochází,“ popsal své pocity hned po vyhlášení výsledků. „Před soutěží jsem studentům slíbil, že přimhouřím oči u maturity, pokud se vítězství opět povede. To samozřejmě dodržím.“ Právě z toho měla děvčata velkou radost.

Zasoutěžit si přijeli také loňští vítězové z Litoměřic. Dorazili téměř ve stejném složení: Martina Vodáková, Lukáš Bystrianský a Tomáš Diviák. Ani letos doma nezapomněli školního maskota dějepisné soutěže Bašosaura, který nese jméno po ’vítězném‘ učiteli Petru Baušusovi. Talisman přinesl štěstí i letos – spolužáci vyhráli, oni skončili čtvrtí.

Už soutěžím otázkami zamotal hlavu také odborník na český středověk a garant soutěže profesor Petr Čornej.

„Přijíždím do Chebu s pocity naprostého okouzlení, že se něco takového může organizačně podařit,“ popisoval. „Jsou tu dvě stovky soutěžících – to je opravdu povzbuzující.“

Na téma Zrod českého stavovského státu otázky připravoval dokonce podruhé. „Žádná se ale nesmí opakovat. Znamená to vymyslet šedesát, sedmdesát nových, a to v různé obtížnosti.“ Připustil, že to vůbec není jednoduché. „Jejich obtížnost musí být taková, aby se rozčlenila kvalitativní úroveň jednotlivých družstev.“ Podle jeho slov se dle výsledků nedá určit úroveň jednotlivých škol.

„Některá družstva se připravují několik měsíců. Většinou sem ale jezdí stejní pedagogové, takže svým způsobem obtížnost otázek roste. Ale studenti se tomu přizpůsobují,“ dodal.

Také soutěž zasáhla prasečí chřipka. „Bohužel, sedm škol svou účast zrušilo kvůli hrozbě chřipky,“ řekl organizátor soutěže Miroslav Stulák.

„Také naši soutěž tak zasáhla 'mediální kampaň', která v souvislosti s prasečí chřipkou zmiňovala především náš kraj.“ Nepřijel tak například tým ze Slovenska. Nejdelší cestu urazili gymnazisté z Brna.

Václava Simeonová