„Děti jsou hodně živé, proto je musíme pořád něčím zaměstnávat,“ říká na úvod zástupce ředitelky a vedoucí vychovatel Jiří Kotlář s tím, že aktivit tu mají celou řadu. Jen na letošní rok mají připraveno přibližně osmdesát různých akcí, které zahrnují výlety, tábory či sportovní klání. Právě ve sportu dlažkovičtí už tradičně vynikají. Dokazuje to i početná výstavka pohárů pro stupně vítězů na jedné z chodeb.

Zdroj: DeníkV loňském roce byly tyto akce kvůli covidu dost omezené, Jiří Kotlář proto věří, že si je vynahradí letos. „Mezi nejoblíbenější patří Dětský domov Cup, který se skládá z pěti různých turnajů. Loni se ale mohly uskutečnit jen tři: fotbal, jízda na kole a atletika. Do akce se zapojují téměř všechny domovy v České republice, my jsme na něm skončili druzí,“ těší Kotláře pěkné umístění. První místa děti z Dlažkovic braly mimo jiné na futsalovém turnaji v Chomutově a fotbalovém v Bečově nad Teplou. Někteří kluci totiž aktivně hrají fotbal za Třebenice, takže jim kopaná problém nedělá.

V letošním roce to ale na poli sportovních úspěchů podle zástupce ředitelky nebude nejspíš tak horké. „Nyní u nás proběhla generační obměna, kdy starší děti odešly a máme více menších,“ vysvětlil.

Tříkrálová sbírka v Žitenicích na Litoměřicku.
Litoměřická Diecézní charita hlásí rekordní výsledek Tříkrálové sbírky

Děti, pokud studují, mohou v dětském domově zůstat maximálně do 26 let. Pak si musí hledat vlastní bydlení. „Už zhruba od 14 let je na dobu, kdy dokončí školu a budou plnoletí, systematicky připravujeme. Jsou zapojené do různých projektů, například se učí finanční gramotnosti a vychovatelky je učí, jak dál do běžného života. Bydlení i práci se jim většinou snažíme i shánět. Ne všichni to však využijí a někteří se vrací zpět do svých rodin,“ popsal Kotlář.

Jako mají děti k dispozici různé volnočasové aktivity, stejně tak musí plnit i některé povinnosti. Pomáhají například s úklidem svých bytů či v zahradě zámeckého parku, kde hrabou listí nebo pěstují zeleninu.

Vizualizace budoucí podoby části Domova pro seniory v Krabčicích po dostavbě výtahu.
Domovu v Krabčicích nestačí peníze na nový výtah, vypsal sbírku

Kapacita domova je 64 dětí a v současné době je téměř naplněná. Umisťovány jsou sem především děti ze západní části Ústeckého kraje, například Jirkova, Chomutova, Ústí nebo Teplic. Některé z nich navštěvují praktickou školu, která je součástí domova. Ve škole mají k dispozici keramickou dílnu, cvičnou kuchyň, dílnu pro pracovní vyučování, tělocvičnu i vnitřní hřiště. Další děti z domova dojíždějí do základní nebo mateřské školy v sousedních Třebenicích a starší zase na učiliště do nedalekých Lovosic.

„Během covidu, kdy byly školy uzavřené, to u nás bylo poměrně náročné, ale poradili jsme si. Problém nám při distanční výuce dělalo připojení na internet, kdy síť wifi nepokryla všechna místa v bytech. Nedávno jsme internetovou síť rekonstruovali, takže tyto problémy už naštěstí vymizely,“ uzavřel Kotlář.