Podřipská nemocnice s poliklinikou chce přestat provozovat pohotovost pro děti a dorost. Bojuje totiž s přetížeností lékařů. O pomoc s řešením personálních i finančních problémů žádá kraj.
Na kritickém nedostatku lékařů podle špitálu nic nezměnila ani loňská úprava zákona, která ukládá ambulantním lékařům povinnost pohotovostní služby zajišťovat.
„Dětští soukromí ambulantní lékaři se do služby buď nezapojují vůbec, nebo za podmínek, které jsou bez dotace kraje pro nemocnici neřešitelné,“ upozorňuje lékařský ředitel nemocnice Josef Krajník.
Nemocnice o svých problémech informovala vedení města. Na jejich posledním setkání v minulém roce roudničtí zastupitelé schválili navýšení částky dotující provoz pohotovosti z městského rozpočtu.
„I když to znamená nezanedbatelné navýšení našich výdajů, věřím, že rozhodnutí vedoucí k zachování pohotovostní služby všichni místní uvítají,“ vysvětlil krok místostarosta Jiří Řezníček. Úřad však nespecifikoval, zda má jít o peníze na provoz dětské či dospělé pohotovosti.
Krok města zřejmě chtělo využít vedení špitálu k tomu, aby dotlačilo k podpoře dětské pohotovosti i kraj. Ten podporuje v každém okrese pouze jednu dětskou pohotovost, na Litoměřicku tu v Nemocnici Litoměřice. Po Novém roce přišlo vedení roudnické nemocnice s tiskovou zprávou, která vzbuzovala dojem, že jí kraj na dětskou pohotovost dříve přispíval a nyní s tím chce skončit.
„Abychom prokázali dobrou vůli k zajištění těchto služeb, pokračuje pohotovost pro děti a dorost i v první polovině ledna,“ avizoval Krajník s tím, že věří, že dojde k dohodě s krajem.
Co bude pak, nikdo neví. Krajský úřad totiž o dotaci na dětskou pohotovost neuvažuje. „Roudnická nemocnice její provoz nabízela dlouhodobě jako službu související s provozem dětského oddělení bez finanční a organizační podpory ze strany kraje. Ukončení této služby je tedy plně jejím rozhodnutím,“ říká krajská mluvčí Lucie Dosedělová.
Vedení kraje má o situaci jednat příští týden s roudnickou radnicí. „Schůzka se má ovšem týkat hlavně provozu pohotovosti pro dospělé,“ předesílá Dosedělová. Na pohotovost pro dospělé kraj dosud roudnické nemocnici přispíval víc než milionem korun.
Pohotovosti v roudnické nemocnici využívají zejména dospělí pacienti. V roce 2017 jich bylo přes osm tisíc. Dětskou pohotovost loni využily asi dva tisíce pacientů. Většina z dospělých i dětí byla z Roudnice a Štětí.
Možné zrušení dětské pohotovosti v Roudnici není dobrou zprávou ani pro Michaelu z Úštěka.
„Děti už jsou větší a příliš nemarodí. Dříve jsme tam však s akutními stavy jezdili poměrně často. Celý zdravotnický personál se vždy choval profesionálně a vstřícně, i když jsme přijeli třeba o půlnoci. Přítomný lékař či lékařka nikdy nic nezanedbali. S ohledem na zkušenosti v sousedních nemocnicích jsem i po odstěhování z Roudnice volila v případě nutnosti navštívit pohotovost, která je o pár kilometrů vzdálenější,“ připomíná Michaela.
Pro ni i další rodiče bude nyní nejlogičtější volbou nemocnice litoměřická. „Jsme připraveni na tuto situaci pružně reagovat,“ uvedla mluvčí nemocnice Naděžda Křečková.