Lego, merunu nebo barbínu, ale i pořádnou zimní bundu. Takové dárky by si přály pod stromeček děti z litoměřického Klokánku. To, zda jim pozornosti Ježíšek nadělí, můžete ovlivnit i vy. Na Facebooku si můžete rezervovat konkrétní věci, které si děti přejí. Pak už stačí je jenom koupit a do Klokánku poslat.

Charitativní iniciativa, kterou spustila dobrovolnice Hana Hampejsová, běží už třetím rokem. „Minulý rok si třeba přála holčička, která žila s matkou narkomankou na ubytovně o suchém chlebu, kopačky. Dárci jí pořídili luxusní značkové. Kdyby tu radost viděli! Málem z toho dostala infarkt,“ vzpomíná na minulé Vánoce vedoucí litoměřického Klokánku Ivana Prudičová.

V Klokáncích nacházejí dočasný azyl děti zanedbávané rodiči. Většinou sem přijdou jen v tom, co mají na sobě. Zařízení jim musí pořídit všechno včetně oblečení a školních potřeb. „A když bruslí, koupíme jim brusle,“ popisuje Prudičová. Dítě většinou po půl roce odchází do původní rodiny, k prarodičům nebo do dětského domova a zpravidla si všechno odnese s sebou.

DRES PRO ŠAMPIONA

I proto jsou zaměstnanci Klokánku vděční, že si lidé na děti před Vánoci vzpomenou. Jedním z nich je David (jméno redakce na přání Klokánku změnila), který chodí do první třídy. Jenom v litoměřickém Klokánku má pět sourozenců, celkem jich je devět. Jeho rodiče žijí v chudých poměrech v jednom městě v okresu. David si kromě robopsa přeje fotbalový dres se šťastným číslem sedm, který nosí fotbalový mág Beckham. David chodí trénovat na stadion nedaleko Klokánku v Alšově ulici.

„Už jsme hráli na turnaji v Bílině, Ústí a Teplicích a mám dvě medaile,“ chlubí se sedmiletý chlapec, který chytá v bráně. Na co mu ale bude dres v zimě? „V Litoměřicích se přes zimu hraje v hale,“ říká teta Libuška, která se o chlapce a dalších pět dětí včetně 11měsíčního batolete stará. V Klokánku pracuje teprve od konce února, takže to tu pro ni budou první Vánoce. „Budeme mít umělý stromeček, ale natrháme větvičky, aby nám to tu vonělo,“ plánuje teta.

David chodí na základní školu U Stadionu, která je pro Klokánek spádová. Zatím má samé jedničky, dvojku jen z matematiky. Podle jeho učitelky Věry Karbanové se bez problémů zapojil do práce ve třídě. „Když jdou děti z Klokánku do školy hned od první třídy, je to něco jiného, než když se musejí zapojit v průběhu roku,“ říká zástupkyně ředitele školy Ivana Faltysová s tím, že se to ale týká všech dětí, které během roku přestoupí.

RADOST PRO 24 DĚTÍ

Rezervovat si vánoční dárky nejen pro Davida, ale i dalších 24 dětí z litoměřického Klokánku, a to ve věku od jednoho roku až do 17 let, si můžete na facebookové stránce Vánoce patří dětem – Klokánek Litoměřice.