Zúčastnilo se jí zhruba šest desítek lidí, mezi nimiž byli i pracovníci a uživatelé služeb občanského sdružení Naděje, děti a dospělí z oddílu Litomíci,  zástupci radnice v čele s místostarostou Karlem Krejzou, radním Radkem Lončákem nebo zastupitelem Petrem Hermannem, členové komise životního prostředí a mnozí další.

Společně se pustili do úklidu černých skládek u Penny marketu, za garážemi u hřbitova a za veterinární klinikou v Plešivecké ulici. Místa vybrali členové komise životního prostředí na základě námětů, které zasílali sami občané.

Pomoci přišla i učitelka Základní školy Boženy Němcové Jitka Fídlerová. „Než jsem se přistěhovala do Litoměřic, žila jsem v Jizerských horách a účastnila se obdobné akce Ukliďme Jizerky. Neváhala jsem s pomocí ani teď, protože Litoměřice jsou opravdu krásné město, které si naši péči zaslouží," konstatovala učitelka, s níž přišly i žákyně druhé třídy Eliška Vachtlová a Štěpánka Zíchová.

Další lokality, které občané označili v anketě za místa volající po generální očistě, uklidili pracovníci Technických služeb města. Ti se společně s vedením radnice, městskou policií, zaměstnanci městského úřadu a CHKO České středohoří zúčastnili obdobné akce již 21. března. Tehdy se generálního úklidu dočkala oblast u horního nádraží a podél kolejí směrem na Cihelnu a směrem opačným k TIMU.

Právě první jarní úklid byl pro mnohé inspirativní. „Například zaměstnanci Diecézní charity Litoměřice se připojili tím, že společně se studenty pedagogické školy uklízeli již v pátek prostor za Severkou. Někteří z nich pak dorazili i v sobotu, což by příklad Veroniky Vedejové.

„Iniciativa zaměstnanců úřadu byla opravdu motivující a nechtěli jsme se nechat zahanbit. Obzvláště když jsme se dozvěděli, že se účastnil i pan starosta," uvedla Veronika Vedejová, která přišla uklízet i s dvanáctiletou dcerou Valerií. „Beru to i jako výchovnou lekci pro svou dceru. Po dnešku věřím, že papír na zem už jen tak nevyhodí," poukázala i na výchovný aspekt Veronika Vedejová, zatímco její dcera s kamarádkou Barborou Procházkovou nesly pytel plný odpadků do kontejneru přistaveného Technickými službami.

„Zájem lidí nás moc překvapil. Shodli jsme se, že ze společného úklidu bychom mohli vytvořit tradici," dodala koordinátorka projektu Zdravé město Litoměřice Rita Vlčková.

Sobotní úklidová akce byla inspirována celosvětově úspěšným projektem „Let's Do It!". Dobrovolnická akce probíhala v sobotu 17. května na celém území České republiky.

Eva Břeňová