Během tohoto týdne budou městem procházet malí koledníci, aby navštívili občany a přijali od nich dobrovolné příspěvky, určené pro dobročinné účely.
Skupinky tří králů se zapečetěnými kasičkami Charity můžete potkat až do neděle.

Malým koledníkům, kteří se do sbírky přihlásili, včera v 15 hodin v kostele sv. Jakuba v Litoměřicích požehnal litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Diecézní a Farní charita Litoměřice při této příležitosti uspořádaly také Tříkrálový koncert, na němž vystoupily děti z pěveckého sboru Hlásek a litoměřické základní umělecké školy.

Samotné koledování, které bude probíhat v rámci našeho okresu, má na starosti několik charit. „V Litoměřicích bude koledovat především Farní charita Litoměřice, která tu má své projekty. My, jako diecézní charita zajišťujeme sbírku spíše v okolních obcích. Letos k nám poprvé přijeli také polští koledníci,“ uvedla ředitelka Diecézní charity Litoměřice Růžena Kavková.

Mezi vybranými obcemi zmínila například Mlékojedy, Křešice, ale i další menší vesnice v okolí Litoměřic. „V tomto roce máme na Litoměřicku přihlášených asi 70 dětí, chodit budou jen v těch obcích, kde máme dobrou spolupráci. V některých městech, například v Libochovicích, se do sbírky aktivně zapojují, jinde se třeba vůbec nechodí. Co se týče celého území diecéze, nemůžeme je samozřejmě pokrýt celé, protože tolik koledníků nemáme,“ upřesnila dále Růžena Kavková.

Na Roudnicku, kde sbírku zajišťuje Farní charita Roudnice nad Labem (spadá již pod pražskou arcidiecézi), koledují tři králové již od soboty. Městem a okolními obcemi tady prochází sedm až deset skupinek dětí. „Tříkrálová sbírka 2010 se koná od soboty 2.ledna do úterý 5.ledna v Roudnici nad Labem a přilehlém okolí. Předpokládaná doba koledování je od 10 do 14 hodin,“ informovala roudnická farní charita. Všechny potřebné instrukce, tříkrálové masky a občerstvení dostávají děti v sídle charity v Riegrově ulici.

KOLEDA: My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujeme vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka.
Z daleka je cesta naše, do Betléma mysl naše. Co ty černej stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu.
A já černej vystrkuju a nový rok vám vinšuju.

Teplé jídlo či pití a místo pro ohřátí jsou pro děti během Tříkrálové sbírky základem. Organizace musí být ze strany pořádajících charit dobře zabezpečena. „Děti jsou rozváženy auty, neustále mají k dispozici teplý čaj a občerstvení. O tyto věci se staráme, stejně jako o to, aby děti nekoledovaly nepřetržitě dlouhou dobu. I tak je ale upozorňujeme, aby se teple oblékly. Některé z nich koledují již poněkolikáté, takže už to znají,“ uvedla Růžena Kavková.

Výtěžek sbírky bývá charitami rozdělován na potřebné projekty ve městech i pro zahraniční dobročinné mise. V litoměřické diecézi zůstává vždy miminálně 65% financí. Peníze, které charity v Tříkrálové sbírce získají, jsou často využívány na nákup vybavení do zařízení sociální péče a na jiné důležité investice.

„Všechny peníze jdou skutečně na dobrou věc, proto děkujeme všem lidem, kteří se do Tříkrálové sbírky zapojují. Příspěvky, které do sbírky věnují, jdou na pomoc těm nejpotřebnějším,“ shrnula účel celostátní sbírky Růžena Kavková.

V loňském, devátém ročníku Tříkrálové sbírky vybrala Diecézní charita Litoměřice zatím nejvyšší částku 982 tisíc korun. Bylo to o téměř 30 tisíc více než v osmém ročníku. Nezbývá nám než sbírce popřát, aby svůj rekord letos překonala.