Nově vybavené oddělení spatřili v pondělí jako první zaměstnanci knihovny, reprezentanti dodavatelské fir– my, zástupci města a skupiny ČEZ, která rekonstrukci dětského oddělení financovala.

Ihned po slavnostním otevření se tu začali objevovat i první malí čtenáři, kteří si pátravým pohledem prohlíželi nové prostředí. „Je to tady hezké. Nejvíc se mi líbí skříňky na časopisy,“ pochválila vybavení jedenáctiletá Míša Ulbrichová.

Čtenářské prázdniny byly pro školáky skutečně dlouhé. „Děti sem chodily už během týdne, leckdy sem zvědavě nakukovaly, ale museli jsme je odmítat,“ prozradila knihovnice Hana Procházková.

Zlepšili podmínky pro nejmenší

V dětském oddělení bylo vyměněno veškeré vybavení a jeho prostory byly rozšířeny o místnost bývalé ředitelny. Při zařizování nového interiéru mysleli knihovníci i na nejmenší děti. Pro ty je dětské oddělení vybaveno téměř nadstandardně.

„Hlavní myšlenkou celé rekonstrukce byla snaha oddělit prostory pro malé a velké děti. Také jsme chtěli vyjít vstříc maminkám s kojenci, které dříve neměly své děti kde přebalit ani nakojit,“ vysvětluje knihovnice dětského oddělení Petra Šormová.

Výhodou je i fakt, že nový prostor dětského oddělení je dostatečně prostorný. „Zvětšení dětského oddělení bylo doslova nutností. Chodí sem často děti ze škol a když třeba přišla početná třída, neměly se kam usadit,“ říká zástupkyně ředitele knihovny Zora Čuchalová.

Nyní mohou školáci zavítat do knihovny bez problémů. V novém prostoru bylo vybudováno tzv. lehadlo, kam se vejde až pětadvacet dětí.

Vybavení interiéru bylo navrženo tak, aby bylo hezké a účelné zároveň. Jeho pořízení financovala Nadace ČEZ.

„Knihovnu považujeme za důležité místo pro děti. Navíc toto oddělení rekonstrukci již opravdu potřebovalo,“ objasnila důvody výběru projektu litoměřické knihovny mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

Kromě útulného a veselého vybavení dětského oddělení bylo v knihovně vybudováno i nové sociální zařízení. Jeho kompletní obnova stála zhruba milion korun. Peníze na ni uvolnilo ze své pokladny město Litoměřice.

Po rozsáhlé rekonstrukci se litoměřická knihovna rozhodla nabídnout dětem také zajímavý celoroční program.

Novinkou v dětském oddělení je kromě vybavení i opičí strom s plyšovým maskotem. Zaměstnanci knihovny adoptovali na dálku opičku kosmana zakrslého, která bude děti informovat o akcích knihovny. Jméno maskota si vyberou sami čtenáři.

„Chtěli jsme děti zábavným způsobem zapojit do dění v knihovně. Zvířata určitě do dětského světa patří, proto jsme navázali přátelskou spolupráci s ústeckou zoologickou zahradou a vybrali zvířátko k adopci,“ vysvětluje ředitel knihovny Karel František Tománek.

Podle něj budou mít děti v knihovně zajímavý program, vycházející z jednotlivých ročních období.