Jména jako Arbes, Preissová, Hrabal, Kupka, Váchal i Toyen zná skoro každý. Méně známý už je ale fakt, že jejich díla budou společně uložena v Centrálním depozitáři v Litoměřicích, kam se postupně přesouvají sbírky Památníku národního písemnictví. Ten spravuje soubory dokumentů a uměleckých děl a soustředí se na vývoj literatury a knižní kultury v českých zemích od 18. století až do současnosti.

Mluvčí památníku Aneta Křižková informovala, že depozitář v objektu bývalých dělostřeleckých kasáren v Kamýcké ulici procházel poslední čtyři roky rekonstrukcí. „Prostory už byly zkolaudovány a slavnostní zahájení provozu se uskuteční na začátku letošního roku,“ uvedla Křižková. Literární fondy se do jedné ze dvou budov depozitáře, která prošla opravou už dříve, stěhovaly počátkem roku 2016, a to ze zámků Staré Hrady na Jičínsku a Duchcov.

Nyní se sem přestěhují i umělecké sbírky a knihovny. V Litoměřicích tak bude uložena většina sbírek Památníku národního písemnictví.

„Na jednom místě bude badatelům k dispozici rozsáhlý studijní materiál zahrnující osobnosti literatury, knižního a výtvarného umění,“ doplnil ředitel památníku Zdeněk Freisleben.

„Oddělení uměleckých sbírek, které pečuje například o galerii Jiřího Karáska ze Lvovic, dílo Jakuba Schikandera, Jana Konůpka či Františka Koblihy, čeká poslední fáze stěhování do prostor depozitáře začátkem letošního roku,“ dodala Křižková.

Prohlídky, výstavy i bádání

Obě budovy jsou vybavené moderní depozitní technologií, kompaktními regály i specializovanými místnostmi pro uložení nestabilních materiálů.

S archivními materiály mohou zájemci, většinou z řad odborné veřejnosti, pracovat pouze po předchozí domluvě v badatelně a pod dozorem. „Depozitář, kde v současné době pracuje sedm dokumentátorů, bude také pravidelně zpřístupňován badatelské veřejnosti formou komentovaných prohlídek, minivýstav a prezentací vybraných archiválií,“ nastínil Křižková.

Památník národního písemnictví získal původní dělostřelecké kasárny v roce 2010 od ministerstva obrany. Rekonstrukce I. etapy proběhla v letech 2014 – 2015. Počátkem roku 2016 došlo ke stěhování sbírek do první budovy.

Kasárny byly postaveny už před rokem 1914 a svému účelu sloužily i v době první republiky. V letech 1944 – 1945 tam byli internováni vězni pracující v nedaleké podzemní továrně Richard.

Po válce tam působila tehdejší Československá lidová armáda a poté Armáda České republiky, která je jako kasárna užívala až do konce devadesátých let minulého století.