„Počítáme však s tím, že ji do budoucna opravíme a zachováme ji,“ poznamenal starosta s tím, že v Žalhosticích vznikají nové stavební parcely, kde by v lokalitě bývalé koželužny mělo vyrůst na 60 nových rodinných domů.
Deník na návštěvěZdroj: Deník
Obec proto očekává příval především mladých rodin. Takže nová mateřinka bude potřeba. Zároveň do žalhostické školky chodí také děti ze sousedních Píšťan a Michalovic. „Kapacita nové školy bude pro 28 dětí. Stejný počet je nyní i v té stávající. Částečně ji po rekonstrukci chceme pro potřeby mateřské školy zachovat, ale zároveň by ji mohla využívat i základní škola,“ vysvětlil Zdeněk Javorek.

Stavba nové školky vyjde obec na necelých 10 milionů korun. Na její financování si vzala úvěr. V současné době je už dokončená základní deska a řemeslníci z litoměřické stavební firmy v těchto dnech pracují na stavbě obvodové zdi.

Pokud půjde vše podle plánu, v březnu bude hotová i střecha a s následujícím školním rokem letos v září školka přivítá i první děti. Stavbu nové mateřinky vítá i ředitelka ZŠ a MŠ Žalhostice Alena Krchňavá. „Ta stará budova už není vyhovující, ale plány s ní máme. Bude ale nutné ji zrekonstruovat,“ uvedla ředitelka.