Autobusy pojedou až do České Lípy
Opravy čekají most přes Labe. Výluka se týká úseku z Lovosic do Žalhostic na Litoměřicku, České dráhy ale nasadí náhradní autobusovou dopravu na celý úsek, tedy až do České Lípy. Výlukové jízdní řády budou viset na všech zastávkách a dostupné budou i na webu. Autobusy budou většinou kopírovat silnici I/15, zvlášť budou zajíždět jen do dvou obcí.

Dopravu navíc zkomplikuje uzavírka klíčového Tyršova mostu v Litoměřicích. Kvůli rozsáhlým opravám je uzavřen od dubna až do konce letošního roku.

„Dodržení navrženého výlukového jízdního řádu bude ve špičkách problematické, ale ne nemožné," vysvětlil Štochl. Zastávky náhradní autobusové dopravy budou většinou u zastávek linkových autobusů, nikoli u železničních budov. Mezi Lovosicemi a Žalhosticemi bude jezdit navíc mikrobus.

Od 29. srpna bude ještě zcela uzavřeno horní nádraží v Litoměřicích. „Rekonstrukce zajistí bezbariérový přístup k vlakům, upraví se kolejové vedení i zabezpečovací zařízení," vysvětlil Štochl. Z Lovosic do Litoměřic budou jezdit také autobusy, ve špičce bude interval půlhodinový.

Postižení se musejí objednat
Náhradní autobusová doprava může zkomplikovat cestování pro lidi s takzvanými spoluzavazadly. „Přednost budou mít dětské kočárky," doplnil Štochl.
S možnými komplikacemi musí počítat také handicapovaní.

„Vozíčkáři mají možnost objednat si jízdu 48 hodin předem," dodal Štochl. Omezení se dotkne i vlaků pro přepravu kol. Až do uzavření horního nádraží budou jezdit denně tři páry spojů z Litoměřic do České Lípy, po 29. srpnu ale přeprava kol možná nebude.

České dráhy vyjdou kvůli výluce vstříc cestujícím a připravily výjimky z tarifu. Cestující budou moci využít dopravy i na železniční trati na druhé straně Labe bez doplatku.

O rekonstrukciPředmětem zakázky je předně rekonstrukce devíti mostních konstrukcí na zhruba tříkilometrovém úseku železnice z Lovosic do Žalhostic. Zahrnuje výměnu sedmipolového mostu přes Labe, mostu přes Modlu, přes silnici I/15, čtyř přemostění v Lovochemii, mostu v zátopovém území a mostu u křížení tratí na žalhostickém břehu Labe. Dílo v ceně přibližně 287 milionů korun provádí sdružení čtyř firem: SMP CZ, Chládek & Tintěra, HABAU CZ a Bilfinger MCE Slaný. Výluka na trati kvůli pracím potrvá od 1. 8. do 29. 10.