Mezi nimi hraje prim největší středoškolské klání v ČR – Dějepisná soutěž pořádaná Gymnáziem v Chebu – která letos dovršila 25. ročník. Její organizátoři se postupně dopracovali k období let 1945 až 1948, to je od osvobození Československa do nástupu KSČ k moci.

Nejvíce bodů posbírali Roudničtí
Do soutěže se přihlásilo 265 tříčlenných družstev z gymnázií České a Slovenské republiky, do finále postupuje v posledních letech 75 družstev. V prostorách UJEP v Ústí nad Labem proběhlo minulý týden krajské kolo, kterého se zúčastnila družstva z 15 gymnázií Ústeckého kraje. Přímý postup z krajského kola si zajistila tři nejlepší družstva – Roudnice nad Labem, které ve složení Michaela Kučerová, Marie Pechmanová a Tomáš Bíba získalo 117 bodů, Žatec (116) a Ústí nad Labem, Jateční ulice (113).

Do finále postupují ještě družstva podle zisku bodů v porovnání s ostatními krajskými koly – Litoměřice (103), Teplice (99) a Chomutov (96). Postup se tentokrát minul družstvům gymnázií Louny (95), Lovosice (92), Ústí nad Labem, Stavbařů (82), Litvínov (79), Krupka (71), Kadaň (71), Klášterec nad Ohří (70), Varnsdorf (62) a Most (47).

„Náš kraj bude mít v Chebu poněkolikáté nejvíce mužstev, navíc učitelé z Litoměřic, Teplic, Ústí nad Labem a Chomutova jsou pravidelně součástí poroty v samotném chebském finále. To vždy zaštiťují významné osobnosti politického a kulturního života a účastní se ho špičky české i slovenské historiografie.

Úroveň krajského kola byla opět velmi vysoká, studenti musí sami zvládnout učivo, které přesahuje běžnou středoškolskou úroveň. Poděkování za pomoc si zaslouží katedra historie Filozofické fakulty UJEP, která pravidelně hostí soutěžící v krajských kolech. V rámci doprovodného programu si učitelé vyslechli odbornou tematickou přednášku a poté společně se svými studenty navštívili expozice v ústeckém muzeu a pak vše probrali u oběda v restauraci Na Rychtě," uvedl Jiří Řehák, krajský koordinátor soutěže.

Družstva se na soutěž připravují po celý školní rok, v Litoměřicích pod vedením Petra Bašuse, v Lovosicích s Jaromírem Sladem a v Roudnici nad Labem pod vedením Lukáše Feigla.

Petr Bašus úspěšně vede tým Litoměřic
Zástupci gymnázií z Litoměřic, Lovosic a Roudnice nad Labem reprezentovali Ústecký kraj v téměř všech finálových kláních, kam v posledních ročnících postupuje 75 družstev z krajských kol. Litoměřičtí gymnazisté se od roku 2001 pohybují v první TOP 10, v letech 2008, 2009 a 2011 ve finále zvítězili a jako jediné gymnázium mělo ve finále dvě družstva – v roce 2009 na 1. a 4. místě, v roce 2010 na 2. a 5. místě a v roce 2012 na 3. a 11. místě. Roudnické družstvo bylo nejlépe na 8. až 9. místě v roce 2004, Lovosičtí v roce 2000 se dělili o 10. a 11. místo. Loni skončily Litoměřice na 20. místě, Lovosice na 36. a Roudnice na 43. místě.