Při vyslovování poděkování lidem v první linii, tedy zdravotníkům, hasičům, policistům a dobrovolníkům, kteří bojují s koronavirem, se tak trochu zapomíná na „armádu“ lidí, jež přichází pravidelně darovat krev. Jejich nejvzácnější tekutina pomáhá k uzdravení nemocných nebo dokonce přispívá k záchraně života. Jsou jich stovky a tisíce. Například bezpříspěvkoví dárci z Litoměřicka přišli loni do transfuzního oddělení v ústecké Masarykově nemocnici k 4 509 odběrům krve nebo plazmy. Při odběru půl litru na každého to představuje 2 254 litrů drahocenné tekutiny.

Bezpříspěvkoví dárci se přece jen určitého uznání od společnosti dočkají. „Loni uplynulo 60 let, co se v naší republice začala za odběry udělovat vyznamenání. Od té doby Český červený kříž (ČČK) v našem okrese předal dárcům tisíce odznaků, medailí profesora Janského a Zlatých křížů ČČK. Loni dovršilo 42 dárců 40 odběrů a získalo zlatou medaili, 18 dárců 80 a dva dárci 120 odběrů, za což obdrželi Zlatý kříž ČČK III., respektive II. třídy,“ uvedla ředitelka Oblastního spolku ČČK Olga Šotnarová.

Ilustrační foto.
Voda na Litoměřicku letos podraží. Lidé si někde připlatí i za popelnice

Na zásobě transfuzních přípravků všech typů se v transfuzním oddělení Masarykovy nemocnice podílejí dárci ze spádových oblastí Litoměřicka, Teplicka a Ústecka. „Tyto přípravky využívají všechny spádové nemocnice v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Rumburku, ale také Fakultní nemocnice v Motole. V současné době jich máme dostatečnou zásobu, přitom ani koronavirová epidemie nesnížila jejich potřebu, spíše naopak. Větší spotřebu mají traumacentra a rozvíjející se kardiochirurgická oddělení,“ vysvětlil primář oddělení Jiří Masopust.

Registr dárců v ústeckém transfuzním oddělení podle něj stačil loni bezproblémově na pokrytí požadavků na plazmu pro klinické použití. U transfuzních přípravků, což jsou koncentráty červených krvinek, muselo pracoviště částečně doplnit sklad nákupem z jiných zařízení transfuzní služby. Týkalo se to především krevních skupin 0 RhD negativní a A RhD negativní v objemu zhruba jednoho, respektive pěti procent potřebovaných jednotek. „Vlivem protiepidemických opatření jsme museli pracovat v týmech ve střídavých směnách, rušili jsme přístrojové odběry plazmy, časově omezovali pobyt dárců po odběru,“ vylíčil primář. „Vše bylo a je výrazně fyzicky, psychicky a organizačně náročnější, především pro pracovníky v kontaktu s dárci krve a krevních složek. Velkou výzvou jsou i odběry takzvané rekonvalescentní plazmy určené pro léčbu pacientů s onemocněním covid-19, které provádíme od poloviny října 2020,“ doplnil.

Autobusem do Ústí

Plán odběrů od bezpříspěvkových dárců v roce 2021 pro spádové oblasti Litoměřicka, Lovosicka a Roudnicka byl schválen v závěru loňského roku. Frekvencí příslušných odběrových dní vyčleněných pro tyto oblasti je srovnatelný s rokem předchozím. První autobus s dárci vyjede do Ústí 6. ledna z Litoměřic, 8. ledna z Roudnice nad Labem a 12. ledna z Lovosic. Dárci ze Štětska mají rezervovaný odběr na 26. února.

Každý mužský dárce by měl mít mezi odběry tři měsíce pauzu, ženy o měsíc déle.

Ocenění dárci
Na ústeckém transfuzním oddělení bylo loni předáno dárcům 824 medailí a Zlatých křížů ČČK, v obřadní síni Městského úřadu v Roudnici nad Labem převzali z rukou starosty Františka Padělka a místostarosty Jiřího Řezníčka Zlatý kříž ČČK II. stupně Josef Nekovář a Bohuslav Močuba. Na radnici ve Štětí si pro zlatou medaili přišli Martin Brož, Martin Melmuka a Pavel Valsa, Zlatý kříž III. třídy obdržel Vladimír Vacek.
„Naše místní skupina ČČK spolu s městským úřadem už léta organizuje pro dárce vánoční posezení vždy po posledním odběru v roce. Ke změně nás přivedla přísná protiepidemická opatření. Neuskutečníme ani tradiční ples ČČK, který byl rovněž malým poděkováním pro dárce,“ sdělil starosta města Štětí Tomáš Ryšánek.