Veřejnou službu ještě donedávna zajišťovaly obce. Od nového roku je vše jinak – služby zajišťuje krajská pobočka Úřadu práce ČR, která se může písemně dohodnout na zajištění veřejné služby s obcí či dalším subjektem. Na první pohled nic složitého. V praxi však zmatky, komplikace a chybějící zaměstnanci.
„Napřed chyběly naše smlouvy s pracovníky veřejných služeb, podruhé zase smlouva mezi pracovním úřadem a městem. Vše dopadlo tak, že jsme potřebné smlouvy s klienty nemohli podepsat, ti tak nemohli nastoupit do práce. A nám nezbylo nic jiného, než je v práci zastoupit – práci jsme vykonávali my koordinátoři,“ popisuje koordinátorka veřejných služeb Štětí Jana Nedomlelová. Svou práci zvládli štětští úředníci nakonec dobře – Štětí je jediným městem na Litoměřicku, kde již nová organizace veřejných služeb funguje. Pracovat začali zaměstnanci veřejných služeb Štětí ve středu.
S novou organizací přicházejí další změny. Pracovníci veřejných služeb a občané, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než rok od 1.ledna 2012, nesmí výkon této činnosti odmítnout. Pokud tak učiní, pracovnice úřadu práce je vyřadí z evidence uchazečů o zaměstnání a ztratí nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi.
VEŘEJNÉ SLUŽBY
• bez nároku na odměnu = žádná mzda ani zvýhodnění („zasloužit“ si dávky)
• pracovní doba max. 20 hodin týdně
• platí pro osoby nezaměstnané a evidované po dobu jednoho roku
VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ PRÁCE
• standartní pracovní poměr = zaměstnavatel odvádí zaměstnanci mzdu
• aktivní politika zaměstnávání, pracovní doba podle pracovní
smlouvy
• platí pro evidované déle než dva měsíce, kteří nepřijmou doposud nabízená zaměstnání
„Vedle toho bude Úřad práce proplácet náklady spojené s pojištěním odpovědnosti za škody způsobené na majetku nebo zdraví, kterou osoba vykonávající veřejnou službu způsobí nebo jí bude způsobena,“ doplňuje vedoucí tiskového oddělení Ministerstvo práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.
Veřejné služby dříve zajišťovaly pouze úklid města a veřejných prostranství. Od nového roku se však činnost VS rozšířila: „Veřejná služba zdaleka neznamená pouze zametání chodníku, jak je mnohdy vnímáno. Mezi veřejnou službu může a také bude patřit celá řada dalších činností, počínaje pomocí v obecní knihovně, řízení dopravy na přechodu pro chodce před školami až po pomoc při pořádání kulturních akcí v obci,“ vysvětluje Viktorie Plívová.
Cílem tohoto rozšíření činnosti je podle ministerstva práce a sociálních věcí obnovení pracovních návyků dlouhodobě nezaměstnaných, zvýšení možnosti k uplatnění na trhu práce a podobně.
„Veřejná služba je jednou z možností zachování a rozvíjení pracovních schopností a dovedností osob, které dlouhodobě nemají trvalé zaměstnání a mají objektivní či subjektivní problémy s nalezením vhodného zaměstnání. Má i důležitý sociální rozměr, podporuje sociální začleňování osob, zvyšuje podíl lidí na životu obce či komunity,“ upozorňuje vedoucí tiskového oddělení.