Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další změny přinesly další zmatky. Teď v organizaci veřejné služby

Litoměřicko – „Ministr veřejně prohlašuje, že žádné problémy s novou organizací nejsou, vše je prý v pořádku. Realita je však zase úplně jinde,“ stěžuje si úřednice.

20.1.2012 1
SDÍLEJ:

VEŘEJNÉ SLUŽBY ve Štětí fungují již třetím rokem. Pod novou organizací se znovu rozběhly ve středu. Zaměstnanci mají týdně odpracovat maximálně dvacet hodin. Foto: Deník/Karel Pech

Veřejnou službu ještě donedávna zajišťovaly obce. Od nového roku je vše jinak – služby zajišťuje krajská pobočka Úřadu práce ČR, která se může písemně dohodnout na zajištění veřejné služby s obcí či dalším subjektem. Na první pohled nic složitého. V praxi však zmatky, komplikace a chybějící zaměstnanci.

„Napřed chyběly naše smlouvy s pracovníky veřejných služeb, podruhé zase smlouva mezi pracovním úřadem a městem. Vše dopadlo tak, že jsme potřebné smlouvy s klienty nemohli podepsat, ti tak nemohli nastoupit do práce. A nám nezbylo nic jiného, než je v práci zastoupit – práci jsme vykonávali my koordinátoři,“ popisuje koordinátorka veřejných služeb Štětí Jana Nedomlelová. Svou práci zvládli štětští úředníci nakonec dobře – Štětí je jediným městem na Litoměřicku, kde již nová organizace veřejných služeb funguje. Pracovat začali zaměstnanci veřejných služeb Štětí ve středu.

S novou organizací přicházejí další změny. Pracovníci veřejných služeb a občané, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než rok od 1.ledna 2012, nesmí výkon této činnosti odmítnout. Pokud tak učiní, pracovnice úřadu práce je vyřadí z evidence uchazečů o zaměstnání a ztratí nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi.

POZOR: Rozdíl není pouze ve slovech

VEŘEJNÉ SLUŽBY

• bez nároku na odměnu = žádná mzda ani zvýhodnění („zasloužit“ si dávky)
• pracovní doba max. 20 hodin týdně
• platí pro osoby nezaměstnané a evidované po dobu jednoho roku

VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ PRÁCE
• standartní pracovní poměr = zaměstnavatel odvádí zaměstnanci mzdu
• aktivní politika zaměstnávání, pracovní doba podle pracovní
smlouvy
• platí pro evidované déle než dva měsíce, kteří nepřijmou doposud nabízená zaměstnání


„Vedle toho bude Úřad práce proplácet náklady spojené s pojištěním odpovědnosti za škody způsobené na majetku nebo zdraví, kterou osoba vykonávající veřejnou službu způsobí nebo jí bude způsobena,“ doplňuje vedoucí tiskového oddělení Ministerstvo práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Veřejné služby dříve zajišťovaly pouze úklid města a veřejných prostranství. Od nového roku se však činnost VS rozšířila: „Veřejná služba zdaleka neznamená pouze zametání chodníku, jak je mnohdy vnímáno. Mezi veřejnou službu může a také bude patřit celá řada dalších činností, počínaje pomocí v obecní knihovně, řízení dopravy na přechodu pro chodce před školami až po pomoc při pořádání kulturních akcí v obci,“ vysvětluje Viktorie Plívová.

Cílem tohoto rozšíření činnosti je podle ministerstva práce a sociálních věcí obnovení pracovních návyků dlouhodobě nezaměstnaných, zvýšení možnosti k uplatnění na trhu práce a podobně.

„Veřejná služba je jednou z možností zachování a rozvíjení pracovních schopností a dovedností osob, které dlouhodobě nemají trvalé zaměstnání a mají objektivní či subjektivní problémy s nalezením vhodného zaměstnání. Má i důležitý sociální rozměr, podporuje sociální začleňování osob, zvyšuje podíl lidí na životu obce či komunity,“ upozorňuje vedoucí tiskového oddělení.

20.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Tradiční veletrh středních a učňovských škol pro žáky základních škol.
28

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení