Politolog Tomáš Lebeda o situaci na Litoměřicku:

„Následující čtyři roky budou pro budoucnost ANO 2011 rozhodující"

Litoměřice - Povolební situaci na Litoměřicku krátce zhodnotil jeden z nejvyhledávanějších českých politologů Tomáš Lebeda.

Ve městech a obcích, která jsou v okolí Lovochemie, výrazně uspělo ANO 2011. V Litoměřicích zvítězilo, v Lovosicích také, dokonce s výsledkem přes 40 % hlasů. V sousedních Sulejovicích mělo ANO 87 % hlasů. Proč tomu tak podle vás je?

Už při sněmovních volbách někteří kolegové poukazovali na fakt, že v místech, kde má Andrej Babiš své firmy, dosahovalo jeho hnutí ANO 2011 lepších výsledků. Důvodů samozřejmě může být více. Osobní motivace, ekonomické zázemí a tak dále.

Co výsledek letošních komunálních voleb znamená pro tradiční politické strany?

Tyto volby byly jiné tím, že kandidoval velký počet lidí a místních sdružení nezávislých kandidátů. Myslím si, že zejména TOP09 a KSČM mají důvod ke zklamání, protože přišly o velký počet mandátů. Tyto strany by se měly zamyslet nad tím, kde se stala chyba, zda byla v pořádku předvolební kampaň, zda bylo vše v pořádku ve městech, kde byly postaveny kandidátky a tak dále. Celkem spokojená může být ODS, protože nedošlo k debaklu, který jí byl předpovídán. Rovněž mohou být spokojeni sociální demokraté. Mimořádně spokojení by měli být zástupci KDU-ČSL. Tato strana získala v rámci republiky nejvíce mandátů a potvrdila tak, že patří mezi nejsilnější strany. Samozřejmě uspělo také hnutí ANO 2011.

Jakou budoucnost předpovídáte hnutí ANO 2011?

Nedá se odhadovat. Rozhodnou následující čtyři roky. To, že se dostali jeho zástupci do zastupitelstev, je sice úspěch, ale nese s sebou také rizika. Andrej Babiš může celkem spolehlivě a efektivně kontrolovat dění ve svém hnutí na centrální a vládní úrovni, ale těžko může mít pod kontrolou to, co se bude dít v zastupitelstvech a radách měst. Existuje riziko, že se do těchto míst dostali lidé, kteří nebudou vytvářet až tak pozitivní obraz, jak by si vedení hnutí představovalo. Jde o to, jací lidé tam budou.


Vítěz voleb: Hnutí ANO zcela ovládlo Sulejovice

Sulejovice - V Lovosicích dokázalo hnutí ANO 2011 získat zcela suverénní pozici v místním zastupitelstvu. Ještě výraznějšího úspěchu ovšem dosáhli jejich straničtí kolegové v nedalekých Sulejovicích. Místní organizace sdružující tři členy ANO a nezávislé kandidáty zde zvítězila drtivou převahou. Získala celých 87,71 % hlasů a s tím i všech devět křesel v zastupitelstvu.

Proti uskupení ANO 2011 se v obci postavili jen dva nezávislí kandidáti Dalibor Vápeník mladší a František Vávra. Dohromady se jim sice podařilo získat lehce nad 12 % hlasů, na mandát to ale nestačilo. ANO 2011 tak v Sulejovicích čeká samostatná vláda.

Jsou bez opozice

„Nevím, jestli bohudík, nebo bohužel. Někdy není špatné mít k sobě někoho v oponentuře. Lidé na vedení obce občas nadávají, často se jim něco nelíbí, když potom ale přijde do tuhého, kandidovat se nikomu nechce," řekl k výsledkům voleb současný místostarosta obce Luboš Maršoun (ANO 2011).

Do čela vítězného hnutí kandidáti ještě před volbami nominovali současného starostu Zdeňka Plecitého. Více lidí by si v čele obce ale přálo Ladislava Medunu. Ten se do čela uskupení vyhoupl díky hlasům voličů dokonce z 6. místa na listině.

„Kdo by se měl stát novým starostou, o tom budeme teprve jednat. Voliči pořadím kandidátů trochu zamíchali. Dopředu nic rozhodnutého rozhodně nemáme," doplnil místostarosta Maršoun.

Volební účast byla v Sulejovicích 48,15 %.


Litoměřičtí komunisté omládli. Je jim okolo 30

Litoměřice  - Zajímavost nejen v rámci okresu, ale také celé České republiky představují tři noví litoměřičtí zastupitelé za Komunistickou stranu Čech a Moravy. Tedy strany, která se potýká s problémem přestárlé členské základny. Zvolenému Jaroslavu Růžičkovi je 26 let, Václavu Dyckovi 30 let a Miroslavu Jenčekovi 33 let. „Kandidátku jsme chtěli omladit a podařilo se. Prvních 9 lidí je mladších 35 let. Šlo nám o změnu oproti ostatním stranám," vysvětlil jeden z nových zastupitelů Jaroslav Růžička.