A tak je tady unikátní příležitost projít se pěšky po tělese rozestavěné dálnice a prohlédnout si tunel nebo most přes údolí. Zájemci ji budou mít v sobotu 27. dubna, kdy se od 10 do 17 hodin koná na dálnici D8 Den otevřených dveří.

Na mimořádné akci, jíž prohlídka rozestavěné části dálnice jistě je, se podílí Ústecký kraj, Ředitelství silnic a dálnic ČR, společnosti Eurovia CS a. s., Metrostav a. s., SMP CZ a.s., Berger Bohemia a. s. a České dráhy, a. s.

Seznamte se sami s rozestavěností posledního úseku

Den otevřených dveří bude probíhat jako volná prohlídka úseku stavby od dálničního mostu přes údolí V Ječkách až po pražský portál tunelu Prackovice. Cílem akce je seznámit návštěvníky s rozestavěností posledního chybějícího úseku dálnice D8 Praha státní hranice. Trasa nedokončeného úseku mezi Lovosicemi a Řehlovice prochází Chráněnou krajinnou oblastí České středohoří.

„Den otevřených dveří vás zavede do míst, kam se už nikdy pěšky nedostanete, protože zde nejsou žádné sjezdy ani odpočívadla," zve radní pro dopravu Jaroslav Komínek na akci, které se zúčastní i Klub českých turistů. Návštěvníci rozestavěné části dálnice nad Prackovicemi nad Labem můžou k dopravě na místo stavby využít běžné vlakové spoje ČD od Ústí nad Labem, Lovosic a od Teplic v Čechách. V Prackovicích nad Labem a v Dobkovičkách totiž pro ně bude připravena kyvadlová autobusová doprava, která je zaveze až k samotné stavbě dálnice.

Parkování osobních automobilů pak bude možné jen v omezené míře.

„České dráhy nasadí historická vozidla na pravidelné vlaky na trati z Lovosic do Teplic v Čechách a na zajištění jízdy jednoho páru vlaku na tzv. Švestkové dráze," uvedl Daniel Jareš, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Ústí nad Labem. V sobotu 27. dubna se tak cestující můžou svézt vozidly řady 830 a 831 s jedním přívěsným vozem.

Jak se k místu dostanete po železnici

Zvláštní vlak na Švestkové dráze vyjede v 8.25 z Mostu a do Lovosic přijede v 9.41 hodin. Zastaví v Bělušicích, Libčevsi, Třebívlicích, Podsedicích, Dlažkovicích, Třebenicích městě, Třebenicích, Čížkovicích a Sulejovicích.

Po příjezdu do Lovosic souprava pojede jako pravidelný vlak 16106 s odjezdem z Lovosic v 10.03, z Teplic v Čechách pojede na vlaku 16109 s odjezdem ve 12.34, z Lovosic na vlaku 16110 s odjezdem ve 14.03 a vrátí se z Teplic v Čechách na vlaku 16113 s odjezdem v 16.34.

Ve stanici Úpořiny při pravidelném křižování vlaků se tento den setkají každé dvě hodiny dvě generace vozidel, modernizované motorové jednotky Regionova a historické motorové vozy 830 a 831 (bývalé M 262). Po vlaku 16113 bude tato souprava pokračovat jako zvláštní vlak z Lovosic v 18.10 po Švestkové dráze zpět do Mostu, kam dorazí večer v 19.31 hodin.

Jak sdělila tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová, ve zvláštním vlaku na Švestkové dráze budou cestující odbaveni průvodčím ve vlaku, jízdné bude podle tarifu ČD.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NA D8

• Volná prohlídka stavby od dálničního mostu přes údolí V Ječkách až k pražskému portálu tunelu Prackovice (červeně na mapce)

• U běžných vlakových spojů Českých drah od Ústí, Lovosic (Prahy) a od Teplic bude připravena v Prackovicích a v Dobkovičkách kyvadlová autobusová doprava, která návštěvníky doveze až k samotné stavbě

• Speciální a jedinečná jízda vláčkem po Švestkové dráze z Mostu (odjezd 8.25 hodin) přes Lovosice až do Dobkoviček