V první polovině srpna byly porušeny limity pro koncentraci prachu, zatímco oxid uhelnatý a oxidy dusíku zůstaly pod limity. Podle vedení Ústeckého kraje, který si měření objednal, výsledky ovlivnily ideální rozptylové podmínky - větrné a deštivé počasí první poloviny srpna. A i při nich bylo v obcích na objízdných trasách víc škodlivin než v průmyslovém Ústí.

Kraj se měřením snažil dokázat nutnost dostavby dálnice D8. „Věřím, že ministerstvo dopravy nyní stanoví konečný termín dostavby a přesvědčíme i Evropskou komisi, že dostavba je ve veřejném zájmu,“ řekla hejtmanka Jana Vaňhová. „Bohužel musíme dokazovat něco, co všichni víme,“ dodala.

Hygienici měřili od 2. do 16. srpna ve Velemíně a Lovosicích a prokázali překročení limitů pro aerosoly prachu. „Oxidy dusíku, oxid uhelnatý ani toxické prvky nebyly překročeny. Je to zřejmě výrazně ovlivněné příznivými podmínkami,“ uvedl Pavel Šubrt ze Zdravotního ústavu v Ústí.

„Prakticky po celou dobu docházelo k 'vymývání' ovzduší, přesto jsou hodnoty srovnatelné 'nevymytým' městským prostředím,“ dodal.

Od studie se čekaly jednoznačnější závěry, kraj ji ale za neúspěšnou nepovažuje. Vaňhová prohlásila, že by měření měla pokračovat, ale už v režii ministerstev.