„Druhá etapa je dokončena. Nyní se zaměřujeme na poslední třetí etapu. Je zažádáno o peníze z ROP Severozápad," sdělila krajská mluvčí Magdalena Hanáčková. „Připravujeme úsek z Litoměřic po Hněvice, je to 21 kilometrů. Náklady jsou vyčísleny na 165 milionů korun, z toho dotace má činit 140,5 milionu korun."

Podle Magdaleny Hanáčkové realizace je naplánována na období let 2014-2015. „Chceme začít ještě letos. Dokončení kvůli vyčerpání evropských dotací je naplánováno na příští rok," upřesnila.

Třetí etapa stezky byla k realizaci naplánována už před dvěma lety. Jenže kvůli skandálům s dotacemi byl projekt nakonec pozastaven. „Znovu byla žádost podána v prosinci 2013, aktuálně se čeká na hodnocení projektu."

Ústecký kraj v rámci Labské stezky dosud vybudoval 72 z 96 kilometrů. Již nyní jsou součástí stezky sčítače, které umějí oddělit cyklistu a chodce. „Je to dřevěný sloupek. Jeden kus je u Litoměřic, avšak poloha a umístění se liší. „Každý půlrok se mění, od dubna bude sčítač zase na jiném místě," upřesnila krajská mluvčí.

Kraj tak má přehled o počtu cyklistů vyskytujících se na Labské stezce. „Monitoring probíhá díky sčítačům pořízeným z přeshraničního projektu realizovaného v rámci programu Cíl 3 Turistika bez hranic. Čísla ze sčítání jsou elementárním podkladem pro rozvoj marketingu, bez toho se to nedá dělat," vysvětlila.

„Nárůst rozhodně očekáváme, loňská čísla jsou ovlivněna povodní a opadem zájmu měsíc po povodni," dodala Magdalena Hanáčková.

A úspěch Labská stezka slaví mezi cyklisty i v Německu. Již podesáté v řadě získala Labská stezka ocenění jako nejnavštěvovanější a nejoblíbenější cyklostezka v Německu. Letos toto ocenění, pravidelně předávané u příležitosti vyhlášení výsledků barometru cyklistiky a cykloturistiky RadReiseAnalyse a studie německého cykloklub ADFC, na veletrhu cestovního ruchu ITB Berlín.

Labská stezka se umístila s velkým náskokem (13% respondentů) před Mohanskou stezkou (6,4%) a stezkou podél Baltu (6,3%) či německou částí Dunajské stezky a Rýnskou stezkou.