Minulý týden si hasiči vyzkoušeli spolupráci s leteckou posádkou na letišti v Roudnici nad Labem. „Výcvik se zaměřil na proškolení posádky v zásadách bezpečnosti pohybu kolem vrtulníku, způsobu komunikace s posádkou a povolání vrtulníku na místo zásahu. Následovala praktická ukázka plnění bambi vaku z nádrže flexi tank a provedení několika shozů vody,“ uvedl mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Martin Kavka.

V současné době je k dispozici jeden vrtulník, druhý by pak měl být připraven zasahovat z letiště v Přerově. V tomto případě se zatím kvůli odvoláním některých uchazečů o veřejnou zakázku nepodařilo smlouvu podepsat.

HZS se snaží, aby byl i druhý vrtulník co nejdříve k dispozici. Vedou k tomu nejen důvody související s nadcházejícím obdobím lesních požárů, ale také závazek vůči EU a modulu pro letecké hašení pomocí vrtulníků. „Do doby, než budou učiněny všechny zákonné kroky a uplynou příslušné lhůty, není možné proces urychlit ani sdělovat bližší podrobnosti k výběrovému řízení," doplnil Kavka.

Mohlo by vás zajímat: Konec šlapání po silnici. V létě bude cyklostezka za Křešicemi, most i altán

Po vznikající cyklostezce u Křešic provedl reportéry Deníku stavbyvedoucí Roman Cikánek | Video: Deník/Jaroslav Balvín