Špatná zdravotní péče, neochotný personál, mluví se o „legálních úplatcích". Takové problémy tíží některé Roudničany. Vedení domova se však brání. Podle něj důvody ke stížnostem nejsou.
Nejpalčivějším tématem jsou jakési finanční dary, které domovu důchodců potenciální klienti dobrovolně poskytují. Právě ona dobrovolnost je však předmětem sporu. Někteří zájemci o umístění svých příbuzných totiž tvrdí, že jsou k poskytnutí daru nabádáni. Po jeho poskytnutí se prý pro rodinného příslušníka náhle uvolní místo, ačkoliv před poskytnutím daru byl seznam na pořadníku dlouhý.
„Ohledně finančních darů nás na minulém zastupitelstvu zajímalo hlavně to, jak je možné, pokud jsou dary skutečně dobrovolné, že se vždy pohybují ve stejných částkách? To znamená 55 tisíc nebo 35 tisíc korun. To nám panem ředitelem Eduardem Kaplanem vysvětleno nebylo," uvedl zastupitel Roudnice nad Labem Michal Cihla.
„Mohu potvrdit pouze to, že ne všichni, kdo jsou přijímáni do roudnického domova důchodců, platí sponzorský dar a ten není shodný. Vše je navíc v souladu se zákonem z roku 2007. Pokud jsem správně informován, tak nejprve domov uzavře smlouvu a sponzorské dary přijímá vždy až po nástupu. Pokud by sponzorský dar byl přijímán ještě před nástupem, chápu, že by tam byl určitý minimálně morální problém. Právní by však být neměl," podotkl před časem zastupitel Roudnice nad Labem Libor Svět. I jeho osoba je s roudnickým domovem důchodců spojována.
Podle Světa je tomu tak z toho důvodu, že je v Roudnici všeobecně známá dlouhodobá spolupráce mezi ním a ředitelem domova Eduardem Kaplanem. „Spolupracovali jsme ještě před jeho nástupem do Roudnice. Tento nástup však nemůže být spojován s mým jménem," vysvětlil Svět.
Dalším problémem, který pálí některé obyvatele Roudnice, je špatná kvalita zdravotní péče, kterou má domov pro seniory poskytovat. „Moje maminka po péči domova důchodců zemřela na dehydrataci. Musela být kvůli špatnému zdravotnímu stavu převezena do nemocnice, kde na uvedenou příčinu smrti zemřela ještě týž den," stěžoval si na jednom ze zasedání zastupitelstva Svatopluk Vodochodský.
„Pokud zemřela pacientka v nemocnici po necelém dni hospitalizace, jistě není příčina úmrtí na straně nemocnice," zvažovala radní Eva Chocholatá. „Nemůžeme nikomu nutit jídlo ani pití. Nejsme nemocnice, ale domov důchodců," bránil se vedoucí sociálně zdravotního úseku Domova důchodců Petr Anděl.
Podle zastupitele Cihly domov důchodců překračuje také hygienické předpisy. K tomu má docházet při dovozu masa z obchodních řetězců. „Jejich postup není v souladu s hygienou a ohrožuje důchodce. Myslím, že by se o to měla začít zajímat hygienická stanice," prohlásil Cihla. „Vakuované maso převážíme z obchodních řetězců naší dodávkou. Na tom není nic závadného," reagoval ředitel Kaplan.
Hygienické předpisy podle informací Deníku stanovují, že „jde-li o přepravu potravin živočišného původu, které lze skladovat jen při stanovené teplotě, musí být přepravní prostor dopravního prostředku vybaven registračním teploměrem. V průběhu přepravy nesmí dojít ke zvýšení teploty přepravovaných potravin o více než 2°C."