100 tisíc korun věnovali mladí čtenáři Záchranné stanici Falco v Dolním Týnci. Peníze poputují na vybudování zázemí pro velké druhy zvěře. Modernizaci zázemí plánuje záchranná stanice už delší dobu a nyní se budou moci práce konečně realizovat. „Nová školka bude domovem například pro muflona Fešáka. Dostal se k nám jako osiřelé mládě. A ačkoli je to dnes již zdravý muflon, za stádo považuje nás, ošetřovatele. Pokud bychom ho pustili do volné přírody, mohl by být v dospělosti pro lidi nebezpečný. Nyní díky dětem můžeme nejen pro něj vybudovat takové prostředí, jaké potřebuje,“ vysvětlil Václav Tomšovský ze Záchranné stanice Falco.

Většina zvířat, která se do péče záchranné stanice dostanou, se vrací často po náročné péči na svobodu. Trvale hendikepovaná zvířata tu ale nachází svůj domov natrvalo. „V naší expozici žije v současné době 80 zvířat, která sice svá zranění přežila, ale přes trvalé následky nejsou schopná života ve volné přírodě. Naše expozice slouží také jako ekologická výchova pro veřejnost. Našim návštěvníkům vysvětlujeme, co živočichům škodí. Děti u nás vidí některá zvířata zblízka vůbec poprvé. Překvapí je, jak vysoký je čáp a jak krásné oči mají srnky,“ dodal Tomšovský.

Projekt Čtení pomáhá, podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují právě dětští čtenáři.