Aleš Lexa byl před několika dny dopaden policií na hřbitově v Krásném Březně, od minulé středy už není ani členem ČSSD. Pikantní na celé kauze je zejména to, že předsedou místní organizace v Litoměřicích je Zdeněk Lexa, otec chyceného vykradače hrobů. A aby toho nebylo málo, Aleš Lexa byl účastníkem okresní konference, která vloni na podzim zvolila kandidátku do letošních krajských voleb.

Kriminalisté se zaměřili i na to, kam putovaly odcizené zlaté zuby a šperky z vykradených hrobů. Zdeněk Lexa, který má v Litoměřicích starožitnictví a zastavárny, nebo působí v majetkové komisi v rámci litoměřické radnice, se odmítá o synovi vyjadřovat. Vyšetřování stále probíhá.

Jaký dopad tato kauza bude mít na litoměřickou ČSSD lze nyní těžko odhadovat. V místní buňce je i druhý syn Lexy seniora.

close zoom_in Deník se prostřednictvím tajemnice litoměřické organizace pokoušel spojit s Lukášem Znojemským, okresním předsedou ČSSD. Ovšem bez úspěchu. Funkcionář ale Mladé frontě Dnes řekl, že případ považuje za selhání jednotlivce s tím, že straníci o aktivitách Aleše Lexy nevěděli. Policie však uvedla, že vykradač hrobů už stejnou činnost v minulosti vykonával a byl trestaný i v souvislosti s dalšími krádežemi a drogami. Aleš Lexa rovněž od minulé středy už nemá být členem ČSSD, strana ho vyloučila.

Zda spolustraníci budou tlačit na svého šéfa Zdeńka Lexu, aby se kvůli kauze vzdal funkce, není zřejmé. Incident však může destabilizovat ČSSD na Litoměřicku před krajskými volbami, není to totiž jediná aféra.

Radní Lovosic a člen tamní ČSSD Jan Piegl ml. figuruje v kontroverzním projektu, který je prostřednictvím Ústeckého kraje financován Evropskou unií. Bruselští auditoři přitom v projektu Průvodce světem multimédií zjistili v auditované části zbytečné vydaje. Server Aktuálně.cz zase naznačil, že Piegl ml. figuruje v tzv. „ústeckém kartelu“, který dostává zakázky v rámci operačního programu Vzdělávání a konkurenceschopnost. Prověřit to mají kontroloři z ministerstva školství, speciálně v Ústeckém kraji se mají kontrolovat desítky zrealizovaných projektů.

Pověst ČSSD na Litoměřicku dlouhodobě ničí i kauza kolem Gymnázia Josefa Jungmanna. Protesty a demonstrace nakonec vyústily v odvolání Evy Bulasové z postu ředitelky školy. Členka ČSSD z Roudnice nad Labem nakonec našla zastání na krajském úřadě, stále ale není vyjasněna aféra tzv. mrtvá kočka. Tu měl údajně za vědomí Bulasové a Petra Jakubce z varnsdorfské ČSSD realizovat za pomoci komplice odsouzený podvodník Lukáš Kohout.

Další komplikací litoměřické ČSSD jsou frakce, strana tak do krajských voleb nemusí být jednotná. Pozici sociální demokracie v okrese ohrožují i krajští radní v čele s Arno Fišerou a Pavlem Koudou, a to kvůli spalování jedů v čížkovické cementárně.

Zpravodajové Deníku