Otázky směřovaly především do sociální oblasti a vyplynulo z nich, že Štětské tíží nejvíce problematika „nepřizpůsobivých“.

„Potvrdilo se, že jedno z nejožehavějších témat je problematika sociálně nepřizpůsobivých spoluobčanů. S tím jsou spojené další problémy, jako je nedostatečná sociální práce s nimi, kriminalita a další sociálně patologické jevy,“ informuje místostarosta Štětí Miroslav Andrt.

Celá akce probíhala napřed jako veřejné fórum, kterého se mimo veřejnost účastnili představitelé města společně se zaměstnanci městského úřadu, zástupci Policie ČR, nechyběl ani ředitel národní sítě Zdravých měst Petr Švec. Celkem se dostavilo 90 účastníků.

„Problémy, které vzešly z fóra byly následně ověřeny v anketě. Všechny hlasy, které respondenti v anketě odevzdali, se přičetly k výsledkům z fóra,“ uvádí koordinátorka projektu Zdravé město Kateřina Junková.

Následně město z poskytnutých informací vybralo deset nejzávaznějších problémů, kterým se bude intenzivněji věnovat. Nejpálivějším tématem jsou pro obyvatelé Štětí nepřizpůsobiví občané, problém s jejich kriminalitou, migrací a užíváním drog. Další problém z předešlého vyplývá – je to nedostatečná sociální práce v těchto kruzích.

Znečištění ovzduší a hlučnost ve městě, cyklotrasy, zimní údržba, celoroční úklid města a místních částí, vytvoření fondu pro sportovní aktivity, sportoviště v areálu ZŠ Ostrovní, řešení odpadních vod v místních částech, bezbariérovost (MěÚ, chodníky apod.) – takto následují další slabá místa života ve městě. Celá akce proběhla v rámci projektu „Zdravé město“, který běží již od roku 2003. Jeho úkolem je zajistit občanům podmínky pro lepší a kvalitnější život.

„Město bylo v asociaci Zdravých měst delší dobu spíše pasivnější. V uplynulých čtyřech letech jsme se však začali zapojovat více, pořádat různé komunitní kampaně. V loňském roce jsme uspořádali právě Fórum zdravého města, které bychom letos i v dalších letech rádi zopakovali. Takto identifikované problémy pak máme v úmyslu dále s občany řešit,“ vysvětluje místostarosta.

Projekt Zdravé město má svůj vliv také na sestavování rozpočtu. „Celá akce posloužila také jako vodítko k míře priorit některých vypisovaných projektů, které se následně zahrnovaly do rozpočtu města. Naším zájmem je z podnětů, které nám tímto způsobem od občanů zaznívají, vyvodit konkrétní výstupy, reagovat na ně a vycházet z nich například při aktualizaci strategického plánu,“dodává Andrt.

Anna Hrochová