Auta zde nemohou parkovat a obsazují místa v okolních ulicích. Motoristé při hledání parkovacích míst volí pro sebe nejpohodlnější řešení a přestávají se navzájem respektovat. Problém nastal například u panelových domů v ulici Osvoboditelů.

Nyní tam totiž parkují nejen zdejší obyvatelé, ale i řidiči, kteří nemají ve městě jinou možnost. Parkoviště jsou velmi přeplněná a lidé staví svá auta i mimo vyznačená parkovací místa. Například do výjezdů z parkoviště.

„V pátek ráno jsem se nemohl z parkoviště vůbec dostat, všechny výjezdy byly plné aut a v jednom stála vozidla tak nešťastně, že bych si poškodil zrcátko já, nebo bych ho poškodil druhému autu,“ stěžuje si muž, který si nepřál uvést své jméno.

Na to, aby řidiči respektovali předepsaná pravidla, dohlížejí městští strážníci. „Tady je s parkováním problém, stejně jako v každém jiném městě. Doufám, že novou úpravou se to trochu ustálí, že pro řidiče bude zřetelné, kde se parkovat může a kde nikoliv,“ říká ředitel městské policie Jaroslav Janovský.

„Při kontrole pořádku samozřejmě přihlížíme k tomu, jaká je tady momentálně situace. Přestupky řešíme standardním způsobem, buď domluvou, nebo pokutou. Záleží na každé konkrétní situaci a vážnosti přestupku,“ vysvětluje dále.

Přechodná situace

Podle vyjádření městského úřadu je tato situace pouze přechodná. Až se dokončí stavební práce, mělo by být vše lepší. „Parkování je velký problém všech měst. Jestli lidé ucpávají parkoviště, je to samozřejmě špatně. Když vidí, že tam není místo, tak si ho přece musí najít někde jinde. Bohužel to vždy nejde, aby měl každý své auto přímo pod okny. Město nebylo stavěné na takový počet aut, která tady dnes jsou,“ říká vedoucí odboru regionálního rozvoje a správy města Martin Dlouhý.

Podle něj je kapacita parkovacích míst zatím dostačující. Během prací je míst sice méně, ale auta se stále vejdou. Lidé však musí využívat volné prostory například v Zámecké ulici. Právě to je ale problém, který někteří řidiči nechtějí přijmout.

„Mělo by tu být určitě víc parkovacích míst. Argument, že si mám zaparkovat někde jinde, neberu. Na své auto chci vidět a ne jen každý večer přemýšlet o tom, jestli mi ho náhodou někdo nevykrade nebo nepoškodí,“ rozčiluje se jeden z parkujících řidičů.

Zvýšení počtu parkovacích míst mezi domy je sice někde možné, ale znamenalo by to zhoršení zdejšího prostředí. „Možnosti rozšiřování parkovacích míst v blízkosti domů, kde to lidé potřebují, by byly, ale bude to vždy na úkor zeleně,“ upozorňuje Martin Dlouhý.

Volné plochy vhodné pro zřízení parkovacích míst v Lovosicích sice jsou, ne však tam, kde je to nejvíce potřeba.

Nevyužité plochy

„Snad žádné větší město nemá dostatek parkovacích míst tak, aby byl spokojený občan. Nebudeme se samozřejmě tvářit, jako že se nás to netýká. Máme tady ale určitá místa, která nejsou využívána. Do budoucna vidím možnost, jak zvýšit počet parkovacích míst, například ve vybudování dalších šikmých stání v ulici Tovární u gymnázia nebo zřízení asfaltové plochy naproti plaveckému bazénu,“ říká místostarosta města Jan Jakub.

„Co se týče úpravy průtahu městem, lze občany jen poprosit o shovívavost a dočasnou toleranci. Až se práce dokončí, věřím, že bude zase vše v pořádku,“ uzavírá místostarosta.