VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aktivisté dosáhli svého. Cementárna spálila poslední ropné kaly z Celia

Čížkovice /FOTOGALERIE/ - Na skládce u Litvínova zůstalo už jen minimum ropné hmoty dovezené z Ostravska.

13.12.2017 AKTUALIZOVÁNO 14.12.2017
SDÍLEJ:

Ve středu 13. prosince přijel poslední kamion z litvínovské firmy Celio s ostravskými kaly, které cementárna dnes spálí.Foto: Deník / Pech Karel

Poslední zbytky černé hmoty 13. prosince v hale alternativních paliv cementárny v Čížkovicích na Litoměřicku složil řidič kamionu. Během uplynulých šesti let se s nákladem z litvínovské skládky Celio otočilo v cementárně čtyři až pět nákladních vozů denně. S používáním kontroverzního paliva společnost Lafarge Cement končí, ve středu spálila posledních 30 tun.

„I když bylo spalování Geobalu 4 bezpečné, pochopili jsme, že určitá část veřejnosti to nikdy nepřijme,“ vysvětluje motiv cementárny její mluvčí Milena Hucanová. „Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že další kaly už brát nebudeme.“

Ze 110 tisíc tun Geobalu 4 navezených do Litvínova z ostravských lagun v roce 2011 ho tak na skládce Celio zůstalo pouze minimum. Rozhodnutí pro povolení dočasného skladování Geobalu na Celiu vyprší 31. prosince. Získaný prostor po odvezené hromadě z Ostravy hodlá společnost nadále využívat pro jiné odpadní materiály. „Uvolněnou kazetu pro nebezpečné odpady budeme využívat v souladu s platným integrovaným povolením,“ uvádí obchodně provozní ředitel společnosti Jindřich Kauca.

KALY DRÁŽDILY

V roce 2011 protestovali proti chystanému spalování kalů v Čížkovicích lidé z celého Litoměřicka. Báli se, že bude mít negativní vliv na životní prostředí v okolí cementárny. „Na začátku bylo několik zájmových skupin, které k dosažení svých cílů sáhly k dezinformacím, a tím vytvořily atmosféru strachu mezi obyvateli,“ ohlíží se Hucanová s tím, že něco vysvětlovat na základě technických argumentů už potom bylo velmi obtížné.

Iniciativu proti kalům na Litoměřicku organizoval sochař Libor Pisklák. „Teprve na základě tlaku veřejnosti se podniky a orgány zabývající se likvidací kalů dostaly pod větší kontrolu a některé fáze celého procesu se potom řešily soudně,“ připomíná Pisklák s tím, že spor o nezákonném vyvezení kalů do Polska a černá skládka stejných kalů ve Vratimově u Ostravy se řeší dodnes. „I díky této kauze se lidé začali zajímat o průmyslové podniky ve svém okolí a o dopady jejich provozu na životní prostředí,“ je sochař rád.

Úlevu cítí i v Litvínově, v jehož správním území skládka Celio leží. „Jsem ráda, že je tato kapitola uzavřena. Nevidím jediný důvod, proč by měla být další ekologická zátěž přenášena na naše území z jiných krajů,“ podotkla starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Samotný Geobal 4 ale na životní prostředí zřejmě příliš velký vliv neměl. Látka tvořila pouze asi 15 procent směsi, kterou cementárna využívala. Díky Geobalu 4 ušetřila 70 tisíc tun uhlí a 40 tisíc tun vápence. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podnikla kvůli Geobalu 4 v čížkovické cementárně 17 zvláštních kontrol, kdy prověřovala podmínky, za jakých ke spoluspalování kalů dochází, i výsledky měření emisí znečišťujících látek do ovzduší. „Veškeré podmínky pro toto spoluspalování společnost plnila. Neovlivňovalo kvalitu ovzduší negativněji než ostatní povolené odpady v rotační peci cementárny,“ uvedl vedoucí ústecké ČIŽP Jaroslav Hájek.

V letech 2011 až 2015 nechal také krajský úřad provádět řadu odběrů vzorků uložených kalů a jejich analýzu. „Vzhledem k tomu, že se vlastnosti uložených kalů v čase neměnily, bylo v roce 2015 pravidelné vzorkování ukončeno a nahradily ho vizuální kontroly v intervalu 2 až 3krát do roka,“ uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Příští rok Lafarge Cement investuje 50 milionů do zařízení, které mu nebezpečné odpady jako Geobal 4 umožní nahradit. „Budeme více využívat tuhá alternativní paliva. Konkrétně směs drcených pneumatik, textilu, dřeva a papíru,“ popisuje Hucanová.

Iniciátorem protestů na Litoměřicku proti spalování kalů byl sochař Libor Pisklák

Libor Pisklák.Těší vás, že Lafarge Cement přestává pálit kaly?

Jsme rádi, že cementárna dodržela svoje slovo a další spalování v Čížkovicích odmítla. Likvidaci kalů provázela pochybení a selhání ze strany státních orgánů i firem, které zakázku realizovaly.

Sehrála veřejnost v kauze důležitou roli?

Ano. Mlžení, dezinformace a zkreslování informací vyvolaly adekvátní reakci veřejnosti. Dnes se to bagatelizuje, ale podíváme-li se detailně na chronologii celé kauzy, jeví se vystoupení veřejnosti jako logická reakce.

Kdo nyní znečišťuje životní prostředí na Litoměřicku?

Negativní dopad mají například místní topeniště, v nichž lidé spalují nekvalitní paliva a odpady.

Autor: Jaroslav Balvín

13.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 600 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení pro chemickou výrobu operátor výroby (Ad Blue). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20600 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: náplň práce:, obsluhuje výrobní zařízení a reguluje vstupní faktory, jako je např. tlak, teplota, zajišťuje pochůzkovou činnost a kontroluje stav zařízení v provozu, přepravuje suroviny nebo výrobek na VZV, spolupracuje s ostatními zaměstnanci provozu, směnný provoz., Požadujeme:, vyučení v oboru provozní chemik či technického zaměření, manuální zručnost, chuť pracovat, VZV oprávnění výhodou, obrý zdravotní stav, ochota pracovat ve směnném provozu., Nabízíme:, Finanční hodnocení a benefity Ostatní benefity, Motivující finanční ohodnocení 5 týdnů dovolené, 13. mzda Bezúročné půjčky pro zaměstnance, Odměny akcionáře Program Sport - volné vstupy do sport. zařízení, Stabilizační příspěvek Firemní akce pro zaměstnance, Příspěvek na dojíždění Slevové prodejní akce, Příspěvek na penzijní/ životní pojištění Prodej občerstvení v chemickém areálu, Příspěvky na stravování Zázemí skupiny Agrofert, Příspěvek na zotavenou Pomoc zaměstnancům v nouzi, Příspěvek do firemní cafeterie Zvýhodněné tarify mobilního volání, Zaměstnanaecké výhody: , 25 dní dovolené, příspěvek na dojíždění, stabilizační příspěvek, příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, příspěvky na zdraví, kulturu a sport….., Své životopisy posílejte na libuse.tomanova@lovochemie.cz, odevzdejte osobně na personální oddělení nebo nás kontaktujte na tel.: 416 562220, 702007942 - Libuše Tomanová (denně 8:00 - 14:00).. Pracoviště: Lovochemie, a.s., Terezínská, č.p. 57, 410 02 Lovosice 2. Informace: Libuše Tomanová, +420 416 562 220.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 25 000 Kč

Strojírenští kovodělníci nástrojář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce:, o montáž, demontáž, údržba a oprava nástrojů, o úprava a výroba jednotlivých dílů dle zadání, o zkoušky nástrojů v dílně i ve výrobě, Požadujeme:, o vyučení ve strojírenském oboru nástrojař, popř. strojní zámečník, o pečlivost a manuální zručnost, smysl pro detail, samostatnost, Nabízíme:, práci ve stabilní firmě s dlouholetou tradicí, motivující mzdové ohodnocení, čtvrtletní odměny, hrazené stravování, 1 týden dovolené navíc, příspěvek na životní pojištění, další zaměstnanecké benefity, po zapracování možnost úpravy pracovní smlouvy na dobu neurčitou, možnost dalšího karierního růstu , První kontakt e-mailem: zaslat životopis, telefonicky nebo osobně na personálním útvaru.. Pracoviště: Meva a.s., Na Urbance, č.p. 632, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Marcela Hadravová, +420 416 823 282.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 30 000 Kč

Strojní inženýři kontroly a řízení kvality Svářecí technolog/inženýr. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CO BUDETE DĚLAT, • Svářečský dozor, tvořit/spravovat , svářecí dokumentaci, • Zkoušet a přezkušovat svářeče a , vyhodnocovat kvalitu svarů, • Podílet se na zajímavých projektech v , oblasti podmořského a energetického , průmyslu, , CO BY VÁM NEMĚLO CHYBĚT, • Vzdělání SŠ/VŠ (strojní nebo technické), • Jedna z kvalifikací IWT/IWE, • Komunikativní znalost anglického , jazyka , • Komunikativní a teamovou osobnost, • Řidičský průkaz – skupina B, , CO VÁM MŮŽEME NABÍDNOUT, • Zajímavé mzdové ohodnocení dle Vašich , zkušeností a praxe, bonusový systém, • Flexibilní začátek/konec pracovní doby, • Firemní kurzy anglického jazyka, • Dotované závodní stravování, finanční , odměny za jubilea, příspěvek na dopravu, • Práci v renomované společnosti ve svém , oboru , • Možnost dalšího vzdělávání a , profesního růstu. Pracoviště: 2 jcp a.s. - račice, 411 08 Štětí. Informace: Kristýna Štorková, +420 725 506 050.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 200 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) učitel - mediální komunikace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 200 kč, mzda max. 350 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený pracovní úvazek 1 - 6 hodin týdně., Požadujeme: , 1) vysokoškolské vzdělání získané studiem v akreditovaném magisterském studijním programu , v oblasti pedagogických věd zaměřených na přípravu učitelů pro střední školy, nebo , 2) odborné vysokoškolské vzdělání, které odpovídá charakteru vyučovaných odborných předmětů pro střední školy a zároveň vzdělání v programu celoživotního vzdělávání uskutečňované vysokou školou a zaměřené na přípravu učitelů střední školy nebo druhého stupně základní školy, nebo studium pedagogiky podle § 22 zákona o pedagogických pracovnících. , Předpoklady pro vznik pracovního poměru, splnění předpokladů pro výkon činnosti ped. pracovníka §3 a odborná kvalifikace dle §7 Zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, včetně poslední změny zákonem č. 197/2014 Sb., s účinností od 1. 1. 2015. Podmínky § 7 jsou splněny, pokud uchazeč zahájil studium vedoucí k získání odborné kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost nejpozději do 31. 12. 2014. , Přátelské prostředí, individuální přístup k zaměstnancům, odměny dle výkonu pracovníka, školení., Způsob prvního kontaktu: emailem, osobně Palackého č.p. 730/1, Litoměřice nebo telefonicky od 8.00-16.00 hod.. Pracoviště: Vyšší odborná škola, obchodní akademie a střední odborná škola ekonom, o.p.s., litoměřice, palackého 730/1, Palackého, č.p. 730, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Jitka Nováková, +420 416 732 996.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyhlídkové lety v rámci Řípské pouti.

Proleťte se nad Řípem vrtulníkem

Vedení SVS, a. s.

Města na severu Čech posvětila nový model fungování vodárenství

FOTO: Řidiči při Speed marathonu sahali do peněženek

Litoměřicko - Dopravní policisté v rámci celorepublikové akce Speed marathon měřili ve středu rychlost na předem vytypovaných místech, které si určili občané.

Těžký život rodin. Každá dvanáctá si nemůže dovolit jíst obden maso

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA, ANKETA/ Třetina českých domácností by nezvládla zaplatit neočekávaný výdaj deset tisíc korun. Nejhůře se životem protloukají samoživitelky a samostatně žijící důchodci. Ve srovnání s ostatními státy Evropy ale chudoba Čechy nedrtí.

Bývalá tržnice nabídne relaxační zónu s prodejními stánky

Litoměřice - Velkou proměnou prochází v těchto dnech areál bývalé tržnice v centru Litoměřic.

FOTO: Benefiční aukční večer pro hospic vynesl 153 867 korun

Litoměřice – Na 150 hostů přišlo společně podpořit hospic do sálu litoměřického hradu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT