Pravidelnou zimní odstávku právě mají v čížkovické cementárně Holcim (dříve Lafarge). V provozu je jen expedice a jede jedna linka. Odpočívá „srdce“ závodu – rotační pec s asi 100metrovým výměníkem. Ředitel Miroslav Kratochvíl nás vede do odstavené peci. Daleko spíš než ta idylická keramická, na níž odpočívá Honza z pohádky, vypadá jako pořádný tunel. Je 70 metrů dlouhá a má 4 metry v průměru.

„Musíme vyměnit vnitřní plášť pece,“ popisuje ředitel s tím, že jde o žáruvzdorné cihly, které se během roku opotřebovaly. „Kdybychom je teď nevyměnili, je riziko, že budeme muset odstavovat nečekaně během roku,“ dodává Kratochvíl. Vyzdívka po roce vypadá dost opotřebovaně. Radši tam skutečně chodit v helmě, kdyby se z ní něco ulomilo.

Když fabrika jede, pec se 4krát za minutu otočí a teplota je tu až 1 600 stupňů. Vápenec, který těží v 3 kilometry vzdáleném lomu Úpohlavy, se tu žárem mění v takzvaný slínek. Ten se pak dále rozemílá v mlýnu, a tím vzniká šedý prášek, známý jako cement. Na půl milionu tun slínku potřebují kolem milionu a půl vápence. Zásoby jsou na 30 a více let.

Krmení ohně uhlím je dávno pryč. Palivem na výrobu slínku jsou z víc než 90 procent předem připravené a homogenizované odpady, třeba i drť z pneumatik. Spálí se tu tak 100 tisíc tun odpadu ročně, který by jinak skončil na skládce. Deset-dvacet metrů pod námi vidíme dosloužilé cihly, které dodavatel později recykluje.

Nová vyzdívka přišla firmu na víc než 10 milionů korun. Celkově za rok vydá Holcim za údržbu čížkovického závodu kolem 120 milionů, víc než polovinu spolknou právě práce v zimní odstávce. Obvykle dělají jen měsíční odstávku, nyní ale trvá dva měsíce. Závod si to může dovolit, aktuálně totiž není tak vysoká poptávka po cementu, tolik se nestaví.

Cement ale i teď můžou vyrábět díky obřímu silu se zásobou slínku. Betonový obřík má kapacitu 50 tisíc tun. Postavili ho teprve loni, vyšel na 350 milionů korun a šlo o největší investici závodu za posledních 15 let. Zaměstnanci tak nemusí čerpat dovolenou. Kromě omezené výroby se během odstávky pracuje i na kontrole dalších zařízení včetně filtrů.

Mohlo by vás zajímat: Zámek v Libochovicích se dočkal opravy střechy. Trámy požíral brouk

Velké opravy na zámku v Libochovicích | Video: Deník/Karel Pech