I české firmy se nyní drbou na hlavě. Na tuto situaci nejsou připravené a snížení hodnoty tříděného odpadu odnesou zaměstnanci. I na Litoměřicku.

Čína fungovala jako největší likvidátor odpadu po celá desetiletí. Její rázné rozhodnutí má proto negativní dopady na všech evropských trzích. Kvanta plastů tak končí i ve spalovnách. „V důsledku rozhodnutí Číny nemá o některé druhotné suroviny nikdo zájem. Jediná možnost jejich využití je k výrobě tepla a následně energie,“ vysvětluje Kristina Jakubcová, mluvčí společnosti FCC, pod kterou spadá i závod BEC v Prosmykách.

Opatření se týká některých druhů plastů a obrovský propad postihl i dříve ekonomicky zajímavé čiré a barevné fólie. „Jejich hodnota je oproti loňskému roku čtvrtinová až nulová. Problém se už plně promítl i do papíru, jehož hodnota poklesla za dva měsíce roku 2018 o 30 procent,“ upozorňuje Jakubcová.

Spalovna, ilustrační foto.
Velká spalovna komunálního odpadu dráždí také Roudnicko

Nejen v prosmycké provozovně tak zaměstnanci pocítí čínské rozhodnutí na výplatních páskách. Odpadové společnosti se totiž dostávají do situace, kdy už například nemohou lidem platit za starý papír, ale musí po nich naopak požadovat úhradu za jeho odvoz.

„Tyto finanční ztráty se odrazí na mzdách pracovníků, kteří odpady třídí. A to v době, kdy panuje nejmenší nezaměstnanost v republice a tlak je naopak na zvyšování mezd,“ konstatuje mluvčí FCC a dodává, že pokud se situace s papírem rychle nezlepší, následky budou zásadní.

Odpověď na otázku, jak nepříjemnou situaci okolo třídění řešit, je nejasná. Podle České asociace odpadového hospodářství může jít o pozitivní impuls k nastartování skutečné podpory recyklace a většího využití odpadů v rámci Evropské unie.

DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ?

„Navrhujeme například daňové zvýhodnění pro recyklované výrobky, snížení zdanění práce v recyklačním průmyslu nebo větší podíl využití recyklovaných výrobků a materiálů v rámci státních zakázek,“ poznamenal ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Policie pátrá po Sabině Dubinové.
Policie pátrá po Sabině Dubinové z Chotěšova