Ve školních lavicích chybí až třetina dětí. Přicházející chřipkové epidemii přizpůsobují provoz také nemocnice. Například v Litoměřicích doporučují omezit návštěvy.

„Zatím je to doporučení pro návštěvníky. Podle aktuálního vývoje jsme však připraveni návštěvy zakázat z hodiny na hodinu,“ sdělil Jiří Štverák, náměstek ředitele litoměřické nemocnice.

„Zatím není důvod k tomu, abychom zakazovali nebo nějak omezovali návštěvy,“ uvedl Josef Krajník, náměstek ředitele roudnické nemocnice.
Zákaz návštěv již platí například v ústecké Masarykově nemocnici.

Žáci čtyř škol mají prázdniny

Litoměřičtí školáci dostali volno již v závěru týdne, kdy zůstali doma žáci Základní školy Na Valech. V pátek pak o situaci aktuálně jednali všichni ředitelé základních škol a shodli se na tom, že z důvodu preventivních protiepidemických opatření a vysoké nemocnosti žáků budou od pondělí uzavřeny další čtyři školy.

„Mimořádné volno bude na ZŠ Boženy Němcové, Masarykově ZŠ, ZŠ U Stadionu a ZŠ Havlíčkova,“ sdělil Milan Sluka, ředitel Základní školy U Stadionu. Uzavření se týká škol i školních družin.

Nemocnost žáků se na těchto školách pohybuje mezi 26 a 32 procenty. „Žádáme rodiče, aby sledovali aktuální informace na webových stránkách jednotlivých škol,“ dodal Milan Sluka.

Přesná délka mimořádného ředitelského volna zatím není známa. „Bude trvat zhruba 4 – 5 dní. Doporučujeme však, aby rodiče sledovali informace, které budou školy zveřejňovat na vstupních dveřích či internetových stránkách,“ uvedla Miroslava Najmanová, vedoucí odboru školství kultury, sportu a památkové péče litoměřického městského úřadu.

Od pondělí tak zatím zůstávají v Litoměřicích otevřeny dvě základní školy. A to Lingua Universal a ZŠ Ladova. „Nemocnost žáků se na těchto školách pohybuje okolo 13 – 14 procent. Jak to bude v dalších dnech na ZŠ Na Valech, bude ředitel školy informovat a rozhodne podle aktuální nemocnosti,“ upřesnila Miroslava Najmanová.

Klidnější situace je zatím v Lovosicích a Roudnici nad Labem. „Nemocnost žáků je u nás v současné době okolo dvaceti procent. Mimořádné ředitelské volno se zatím nikde nechystá. Počkáme, jaká situace bude po víkendu, poté budeme vše znovu vyhodnocovat,“ informovala Alena Zelenková, která má na starost školství na lovosickém městském úřadu.

Podobná situace je také v Roudnici. „ Ředitelé škol hlásí nemocnost přibližně 20 procent žáků a po jednání s hygienickou stanicí se rozhodli s dalším postupem počkat do pondělí,“ uvedl vedoucí odboru školství, kultury a sportu na roudnickém městském úřadě Tomáš Olšar.

Volno? Od dvaceti procent

Podle sdělení litoměřické hygieničky Ladislavy Matějíčkové je doporučeno vyhlásit mimořádné ředitelské volno při nemocnosti přesahující hranici dvaceti procent z celkového počtu žáků. „Konzultovala jsem také situaci, kdy byla ve škole padesátiprocentní absence. Co se týká vyhlášení volna, tak to je vždy v kompetenci ředitele školy. My jsme tu ke konzultaci,“ dodala hygienička.

2000 nemocných na 100 000 obyvatel

Epidemie je vyhlašována ve chvíli, kdy počet nemocných přesáhne dva tisíce na každých sto tisíc obyvatel. V poslední době je však evidence nemocných chřipkou zkreslena tím, že řada nemocných se uchyluje k „samoléčbě“, tedy místo návštěvy lékaře chorobu přechází, nebo léčí po svém.