Patří mezi ně například stezka vedoucí nad sadem a hřbitovem, kterou si chodci i cyklisté mohou zkrátit cestu do sousedních Dobkoviček nebo cesta od bývalé sušárny po hrázi rybníka a dál nad obcí. Původní a po deštích rozbahněný povrch, který k vycházkám nelákal, zpevnila šotolina. Přibyly také lavičky a ovocná alej, kterou tvoří původní odrůdy hrušní. Na výsadbě nových stromků se na podzim podíleli i dobrovolníci z řad chotiměřských obyvatel.

Obnovenou cestu na řadě míst doplňují díla vzešlá z prvního ročníku akce Chotiměřské dřevo. Jedná se o malé řezbářské sympozium, které se v obci konalo poprvé předloni. Starosta Chotiměře Jakub Wajshajtl přiblížil, že projekt vznikl poté, co v obci zůstalo dřevo z několika velkých stromů, které nemělo žádné využití.

„Spojili jsme se s Fakultou umění a designu ústecké univerzity, kde studenti také pracují se dřevem a nabídli jsme jim, aby přijeli. Měli k dispozici materiál i zázemí a celý týden tu pracovali. Vznikla krásná a originální díla, která jsme rozmístili okolo cesty u rybníka,“ popsal starosta.

Ve čtvrtek 3. února začala v litoměřickém krytém bazénu akce Přeplav si svůj La Manche.
FOTO: Senioři z Litoměřic hupsli do bazénu. Budou zdolávat La Manche

V dalším roce místo zaneprázdněných studentů přijel do Chotiměře řezbářský pár, který tu vytvořil figury do betléma. Vznikly ze stromu, který v nedalekém Opárenském údolí vyvrátila letní bouřka.

Zdroj: Deník„Chotiměř tak získala svůj první vyřezávaný betlém, který spolu s vánočním stromem zdobil prostor před obecním úřadem. Domluvili jsme se, že k nám oba řezbáři letos opět přijedou, protože je třeba dodělat ještě další postavy,“ doplnil Wajshajtl. Pokračovat chce letos obec i s opravami barokní výklenkové kaple v lokalitě zvaná na Opuce.

„Poslední, nepříliš povedenou rekonstrukcí, prošla v roce 2010. Navíc při dostavbě dálnice D8 dostala zabrat od těžké techniky, která jezdila kolem. Kaple byla v havarijním stavu, a proto jsme se rozhodli, že jí kompletně opravíme. Cílem je dostat ji co nejvíce do původní podoby,“ uvedl starosta.

Na projektu pracovali studenti z katedry historie Filozofické fakulty ústecké univerzity, kteří kapličku zaměřili a pokusili se navrhnout, jak původně vypadala.

Obec Hrobce.
V Hrobcích chystají pomník obětem komunismu i investice do veřejných prostor

„Loni proběhla první etapa, která zahrnula kamenické práce, opravu střechy, rekonstrukci kříže a soklů. Prostřednictvím ORP Lovosice se nám podařilo získat dotaci 150 tisíc korun od ministerstva kultury, finančně nás podpořil také Valdemar Grešík, který má v okolí naší obce sady. V letošním roce zkoušíme žádat o dotaci Ústecký kraj, abychom mohli pokračovat v druhé etapě, která zahrne štuky a úpravu okolí kapličky,“ nastínil Wajshajtl.

Mezi další chystané projekty v Chotiměři patří vybudování chodníku z obce k místnímu hřbitovu. Lidé nyní musí cestu absolvovat po rušné silnici. Na dlouho plánovanou stavbu asi 350 metrů dlouhého chodníku získala obec zhruba 300 tisíc korun od Ústeckého kraje. Nová a bezpečnější cesta na hřbitov bude doplněna zelení a lavičkami. Zároveň na tomto okraji vesnice má vzniknout další malá záchytná parkovací plocha pro návštěvníky okolního Českého středohoří, podobná té, která od loňska slouží u vjezdu ze směru od Velemína.