Žně na Litoměřicku pomalu končí. Zemědělci sklidili už osmdesát procent ploch s obilovinami. Některé podniky proto plynule přecházejí do sklizně chmele. Začít by měla za dva týdny.

Počasí posledních dnů přálo vegetačnímu růstu chmelu. Jenže spolu s ním i výskytu škůdců. Proto pěstitelé vyjíždějí s postřikovači do chmelnic téměř každý den.

Chmel se v Úštěcké chmelařské oblasti pěstuje zhruba na pěti stech hektarech, převažuje tu odrůda Žatecký poloraný červeňák.

„Zdravotní stav porostů je dobrý a letošní výnosy mohou být průměrné. V současné době registrujeme silný výskyt peronospory i svilušky, proto provádíme v chmelnicích pravidelný postřik,“ říká vedoucí střediska chmele ZD Liběšice Ondřej Opočenský.

„Na sklizeň jsme připravení, pomáhat nám s ní budou ve chmelnicích i na česačkách v Liběšicích a Chotiněvsi brigádníci převážně z okolních obcí,“ doplňuje Opočenský.

Liběšičtí jsou se 73 hektary největším pěstitelem chmele na Litoměřicku. Necelých sedm hektarů jim poškodily kroupy a sklizeň z této plochy bude komplikovanější a také výnos nižší. V posledních letech poškodily kroupy chmel také společnosti Chmel Polepská Blata v Polepech.

„Máme 66 hektarů chmelnic, osm hektarů nově vysázených. Kroupy nám totálně zničily dvanáct hektarů, dalších osmnáct poškodily,“ popsal situaci jednatel společnosti a chmelař Jiří Špringl.

„Chmel je pro nás opravdu zelené zlato. Je to hlavní plodina a její výnosy a dosažená kvalita jsou rozhodující pro ekonomiku firmy,“ říká Špringl.

MAXIMÁLNÍ PÉČE

„Proto mu věnujeme maximální péči. Sklízet ho začneme po 20. srpnu s osvědčenými brigádníky z regionu. Dnes jsme dokončili postřiky, ale v polovině sklizně je ještě jednou zopakujeme,“ dodal chmelař, který byl loni uvedený do Síně slávy pivovarnictví a sladařství.

Dříve pěstitelé chmele věděli, u kterého pivovaru jejich chmel skončí.

ČESKÝ CHMEL MÍŘÍ VĚTŠINOU DO ZAHRANIČÍ

Například do Liběšic jezdili pivovarníci až z Japonska, aby od jara až do sklizně kontrolovali, zda jsou podle jejich požadavků dodržovány agrotechnické postupy. Pak teprve chmel odebrali.

To už neplatí, obchodníci chmel prodávají do celého světa.

Polepští chmelaři jsou výjimkou, sami s chmelem obchodují a většina jejich produkce končí u významného společníka, renomovaného pivovaru na Liberecku a jeho dceřiných závodů.