Vypadly prakticky všechny známé tváře, a to i tří dnes už bývalých poslanců z předchozího volebního období. Kandidovat už nebude Ivana Řápková, Jan Kubata ani Jiří Šulc a Petr Gandalovič, který je velvyslancem.

Naopak to znovu zkusí litoměřický starosta Ladislav Chlupáč, který v roce 2010 kandidoval na pátém místě. Letos se musí spokojit se šestým místem. Před třemi lety ODS v Ústeckém kraji získala 17,38 procenta a tři poslance. Aby se Chlupáč do Sněmovny probojoval, musí spoléhat nejen na volební výsledek, ale také na preferenční hlasy.

„Kandidátní listina byla sestavena na základě návrhů kandidátů z jednotlivých oblastních sdružení Ústeckého regionu. Jsem přesvědčen o tom, že kandidátní listina je vyvážená, složená z lidí, kteří reprezentují různé profese, velmi dobře znají náš kraj, žijí v něm, pracují a chtějí aktivně řešit problémy našeho regionu," konstatoval krajský předseda ODS Petr Fiala.

Z Litoměřicka jsou na kandidátce občanských demokratů ještě dva zástupci: Na čtrnáctém místě Zdeňka Rulíšková ze Štětí a na 22. místě Jindřich Novák z Lovosic. Finální kandidátku musí ještě potvrdit vedení ODS.

Lídrem strany je v letošních volbách ústecký předseda Radim Holeček, který chce ODS vrátit ke kořenům konzervativní pravicové strany. Na dvojce je Michal Voltr z Kadaně, na trojce Josef Benda z Teplic a na čtvrtém místě Daniel Volák z Litvínova, což je současný náměstek ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Kandidátky ještě bude schvalovat třeba TOP 09, KDU-ČSL, Strana zelených, SPOZ nebo hnutí Severočeši.cz.

Ladislav Chlupáč kandiduje na 6. místě

Litoměřický starosta Ladislav Chlupáč vede radnici od roku 2002, v komunální politice je od roku 1998. Je členem Občanské demokratické strany. Do Poslanecké sněmovny kandidoval už v roce 2010, tehdy z pátého místa kandidátky. Letos je na šestém místě. Ladislav Chlupáč je původním povoláním učitel, vystudoval pedagogickou fakultu. Byl například ředitelem ZŠ v Ploskovicích, je znám i jako sportovec i muzikant.