Na Vrkoči, Lovoši i v Bobří soutěsce. Tam všude se odteď nebudete muset stydět vytáhnout telefon. Nikdo už vámi nepohrdne, že i v přírodě sjíždíte sociální sítě. Díky aplikaci Geofun si totiž naopak procházenou krajinu užijete ještě víc. Ochranáři z Litoměřic dali dohromady devět virtuálních turistických procházek Českým středohořím. Provedou vás průkopníci zdejší turistiky i ochrany přírody, ale i básník Kabeš nebo bájný Středohoř. Namluvili je známí herci. 

Poslední, desátá virtuální hra vás protáhne i samotným sídlem správy CHKO Českého středohoří. Právě v Michalské ulici v centru Litoměřic v pátek 22. dubna novinku představili. „Vlastně jsme krajinu převedli do virtuálního prostoru,“ shrnul Ondřej Nitsch, PR manažer projektu LIFE České středohoří. Díky tomu ochranáři získali evropské peníze nejen na údržbu lokalit, ale i na jejich popularizaci. 

Na poli u Lovosic má vyrůst nákupní centrum s Kauflandem.
Na poli u Lovosic má vyrůst nákupní centrum s Kauflandem

Příprava geoher a dotažení s vývojáři volně stáhnutelné aplikace Geofun trvala přes rok a přišla na čtvrt milionu. „Chtěli jsme podpořit turistický ruch v regionu. Návštěvníci budou mít v kapse průvodce, z apky se můžou zábavně dozvědět něco víc než z infotabulí,“ přiblížil Nitsch. Telefon turistům zahlásí sám, že jsou v místě geohry. Aplikace funguje také v off-line režimu i mimo signál, polohu člověka sleduje satelit. Smartphone upozorní i na zajímavou tůň, rozhled, dokonce na případný nebezpečný úsek. 

Spoluprací s Geofun se ochranáři pochlubili na nově upravené zahradě jejich sídla. Také na její rekonstrukci použili projektové peníze, přišla na milion. Již dříve vybudovanou geologickou expozici teď doplnila ta biologická. Jde zejména o skalku s typickými rostlinami středohoří. „Vtáhli jsme kousek přírody do centra města,“ ukázal Nitsch. Ocení to prý zejména lidé, kteří se nemohou dostat „na kopečky“ třeba ze zdravotních důvodů. 

Potravinová sbírka v Děčíně.
Potravinové sklady vydaly tuny potravin, o víkendu je doplní sbírka

Zahradu si ale užijí i ti nejmenší. Můžou si sednout na dřevěné ovečky a kozu, jejichž volná pastva je podle ochranářů nejlepší pro údržbu bezlesých stepí ve středohoří. Jedním z jeho zajímavých obyvatel je také sysel obecný. A právě proto je v zahradě také tunel, uvnitř něhož najdou děti syslí noru. Lidé se do zahrady mohou přijít podívat v otvírací době správy CHKO. Prohlédnou si také malou výstavu s velkoformátovými fotkami okolní krajiny. Ochranáři ji hodlají obměňovat podle ročního období. 

Na zahradu v pátek zavítaly i školní skupiny během Dne země. Ochranáři si pro ně připravili poučně zábavné povídání o hmyzu, zvířatech nebo kamenech Českého středohoří. Jako to znají návštěvníci Dnů pastvin nebo stepí u Hlinné na Litoměřicku, respektive na Rané na Lounsku. Na letošní ročník obou akcí ochranáři zvou už teď. Slavnosti stepí, které nebyly kvůli pandemii covidu-19 už dva roky, konečně budou 14. května, slavnosti pastvin potom 3. září. 

S chytrým telefonem za geohrami. Devět míst ve Středohoří, kde je najdete: 

- Košťálov. Průvodcem je Jan Šimr, botanik a jeden z prvních ochránců Českého středohoří. 
- Raná. Provede vás pastevec, bude vyprávět o tradičním způsobu péče o zdejší stepi. 
- Vrkoč. Osloví vás Karl Eichler, který byl na přelomu 19. a 20. století zakladatelem prvních turistických spolků v regionu. 
- Panská skála u Práchně. Průvodcem je strážce Jirka, přibližuje práci strážců přírody. 
- Milešovka. Provede vás tu jeden z meteorologů, který pracoval na zdejší observatoři, známý básník Petr Kabeš. 
- Lovoš. S průvodcem Středohořem, který vypráví o jeřábech. Ty právě tady rostou ve více druzích. 
- Hlinná. Také Středohoř. Informuje vás o ochraně konikleců. 
- Bobří soutěska mezi Verneřicemi a Kravařemi. Zase bájný Středohoř, promluví o zvláštním prostředí této rokle, kde teče potok i vodopád. 
- Bořeň u Bíliny. Opět Středohoř, geohra cílí na staré pověsti spojené se středohořím. 
V poslední geohře si lidé projdou i samotné sídlo správy CHKO České středohoří v Litoměřicích.