Vyvolávací cena je 11,9 milionu korun. ČTK to řekla mluvčí společnosti Hana Švecová. Zámek bude k prodeji od 1. června.

Zámek Encovany vznikl přestavbou někdejší tvrze. Svou současnou renesanční podobu získal v letech 1563 až 1602. Po bitvě na Bílé hoře se jeho majitelkou stala kněžna Polyxena z Lobkovic.

Do roku 1923 zámek sloužil jako sídlo místních panských úřadů, které obývali lobkovičtí panští úředníci. Až do roku 1990 objekt využívalo Zemědělské muzeum v Praze jako depozitář.

Majitel zámku Martin Lobkowicz zámek poté prodal společnosti BYBLOS.

Kulturní památkou se čtyřkřídlý objekt stal v roce 1958. Jednatelka společnosti Lucie Schweizer uvedla, že firma nemá dostatek peněz na jeho celkovou obnovu. V posledních letech společnost investovala do zámku přes deset milionů korun. V roce 2013 skončila kompletní oprava střechy. „Jsem přesvědčena, že je zámek předurčen k dotacím z Evropské unie," uvedla jednatelka. „Nadále budeme dělat maximum pro to, aby došlo k obnově zámku v celé jeho kráse," doplnila.

Památka má 2541 metrů čtverečních zastavěné plochy a 1840 metrů čtverečních zemědělského půdního fondu, který je součástí zámku. Zámek je k prodeji včetně pozemku. Právní zástupkyně společnosti nejprve zámek nabídla státu. „Další instituce zatím nebyly osloveny. V současné době byl prodej této nemovitosti svěřen soukromé realitní společnosti," uvedla Švecová. Další informace najdou zájemci na stránkách zámku.