Trhy začínaly ve dvě hodiny odpoledne a sotva hodinu po začátku se u výrobků tvořila fronta desítek lidí. „Loni se vybralo přes čtyřicet tisíc korun, letos čekáme podobný výsledek," prozradila svá očekávání starostka Dobříně Šárka Mrázková. Nebýt covidových omezení, jednalo by se o osmý ročník. Jeden musel být kvůli omezením zrušen.

Přesto se už trhy spojené se sbírkou staly tradicí, na kterou se sjíždějí lidé nejen z nedaleké Roudnice, ale i Štětí a dalších obcí. „Za Dobříň nakoupíme materiál, z kterého se pak tvoří výrobky na trh. Maminky napečou dobroty a zisk z prodeje jde pomocí darovací smlouvy na sbírku, kterou dostane Nadace Dobrý anděl,“ vysvětlila starostka Mrázková s tím, že za odvedenou práci a čas si nikdo nebere peníze. Ušetří se i na samotné realizaci, neboť některé stánky na náměstí a várnice ve stánkovém bufetu jsou obecní. Sama starostka se přitom ve stánku s nápoji čile zapojuje do dění.

Místní školka je nádherně vyzdobená a na první pohled je v přípravě vidět velké množství práce. „S výzdobou jsme začínali ráno v devět, ale akce se plánuje už od léta,“ vysvětlila množství ozdob ředitelka mateřské školy V Zátiší Veronika Vápeníková, která tady nastoupila v roce 2014 a do svého oblíbeného zaměstnání dojíždí z Roudnice nad Labem.

Hledáme nejkrásnější vánoční strom roku 2022 na Litoměřicku
VÁNOČNÍ ANKETA: Vybíráme letošní nejkrásnější vánoční strom Litoměřicka

Ruku k dílu přiložili i pacienti Psychiatrické nemocnice Horní Beřkovice. Pomohli například s výrobou ozdob. Dokonce i bývalí žáci školky, jimž je dnes třináct či čtrnáct let, se už po boku dospělých zapojují do příprav. 

Zatímco u školky probíhá nákup charitativních předmětů a uvnitř je možno se ohřát, dát si kávu či zákusek, venku u jednoho ze stánků se prodává med i medovina, sváteční atmosféru vytváří i vůně svařeného vína. „Nedávno jsem koupila med v supermarketu a teprve později jsem zjistila, že je namíchaný kdo ví odkud. Na etiketě psali zemi původu Argentinu i Rusko, takže taková podivná míchanice. Proto jsem ráda, že tady mám med přímo od včelaře,“ řekla Marie Novotná z Roudnice nad Labem, která přišla na trhy i s partnerem. „Marmelády děláme z vlastního ovoce, pečený čaj zase z plodů, které nám nabídl jeden z místních,“ poznamenala ředitelka Vápeníková.

Dobrý anděl 
Nadace Dobrý anděl jen v říjnu letošního roku nasbírala a zároveň rozdala 31 343 232 korun. Těmito penězi pomohla 4 277 rodinám, což znamená, že průměrně dostala každá rodina 7 328 korun. V listopadu uváděl Dobrý anděl ke dni konání sbírky částku 28 510 957 korun. Sbírka z Dobříně v konečném součtu ještě nefigurovala.