Náčkovice jsou obec na Litoměřicku a spadají do katastru Lovečkovic, podle statistiků má 25 stálých obyvatel. Kdo by to měl vědět lépe, než Michal Novotný, ředitel odboru komunikace Českého statistického úřadu.

Právě on zde má statek s vlastní studnou. „Když jedu z Prahy z práce a vyjedu sem nahoru, tak úplně cítím, že jsem tady doma. Už jsem zde zapustil kořeny,“ usmál se Michal Novotný, bývalý reportér časopisu Koktejl, který objel kus světa, aby zakotvil na Litoměřicku.

Jeho statek stojí v bezprostřední blízkosti barokní kaple Panny Marie Pomocné postavené roku 1748. Pozemek je z části zarostlý ovocnými stromy. Mohutný ořešák před domem slibuje bohatou úrodu a za bývalou stodolou vzniká bylinková zahrádka. Na zahradě je několik pruhů neposekaného porostu, kde poletují babočky a okáči.

Pštrosí farma v Židovicích.
Pštrosí farma v Židovicích je na bodu zlomu. Trápí ji růst nákladů a konkurence

„Líbí se mi zdejší život v přírodě, v tichu, daleko od ruchu města. Když ráno vidím vycházet skrz větve mohutné lípy slunce a poslouchám zpívající ptáky, tak si danou chvíli vyloženě užívám. Vzadu na opěrné zdi si mravenci tvoří mraveniště a v kompostu ještěrky kládou vajíčka,“ doplnil pár romantických postřehů ze své chalupy.

Teprve když se sem nastěhoval, tak mu došlo, že mu město moc nechybí. Pracuje v Praze, ruchu i vymožeností velkoměsta si užije, když chce. O to víc oceňuje v Náčkovicích klid, čistý vzduch a přírodu okolo.

„Od jara chodím na zahradě bos a vnímám, že mě pobyt tady hodně duševně zklidnil,“ vysvětlil svou motivaci k přesunu do obce, kterou sice vede naučná stezka i turistická značka, ale nemá ani hospodu, ani kino či divadlo.

Marie Imbrová, vášnivá afrikanistka, s knihou, která ji změnila život.
Kniha Emila Holuba jí změnila život. Bývalá diplomatka pomáhá dětem v Africe

„Kulturu si tady děláme sami, pálily se čarodějnice, opravovala kaplička. A přátelé a kamarádi se sem rádi vrací,“ vysvětlil Novotný a je na něm vidět, že mu místo, byť v něm bydlí krátce, hodně přirostlo k srdci.

Nemovitost v Náčkovicích koupil na podzim roku 2020 ve stavu, který vyžadoval rekonstrukci. Od března 2021 se do ní nastěhoval, byť se z části ještě jednalo o staveniště. „Chci zde vysázet sad starých ovocných odrůd a založit malou permakulturní zahradu,“ plánuje a jedním dechem dodává, že zatím mají přednost stavební úpravy.

Dům evangelického rychtáře

K historii domu čp. 25 se váže život rychtáře, který v něm bydlel počátkem 17. století. Za jeho evangelické smýšlení byl společně s náčkovickým občanem Heinrichem Bönishem zatčen a předveden před jezuity v Lovečkovicích. K fyzickému trestu nedošlo, jen jim byly zabaveny a spáleny náboženské knihy.

Malé kamenné napajedlo u stodoly slouží jako květník, zatímco kámen s velkým ocelovým trnem naznačuje, že zde byla kovárna, která prý po zásahu bleskem vyhořela. „Na trnu byla připevněná kovadlina, na zdi u železných ok byli přivázáni koně,“ vysvětloval Novotný, zatímco na ručním mlýnku mlel zrnka kávy.

Německé dědictví

Dům odráží historii pohraničí. Bydleli v něm, jak čeští, tak němečtí obyvatelé. Jeden z nich se dokonce na dům, v němž strávil dětství, přijel podívat. „Byl to asi 90letý pán, povídal, jak ho v letech 1920 – 1921 rekonstruovali,“ vzpomínal současný majitel na nečekanou návštěvu.

V obci tehdy bylo několik pecí na chleba, v minulosti se pekl „na střídačku“ v jednotlivých domech. „Podle všeho se tady žilo soběstačně a pospolitě, vztahy se přetrhaly až s poválečným odsunem a nástupem socialistického hospodaření,“ uzavřel Novotný.