V posledním srpnovém týdnu odborná vyšetření potvrdila 63 nových případů černého kašle v Ústeckém kraji. Jak v pondělí 2. září informovala Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje se sídlem v Ústí nad Labem, konkrétně to bylo po 13 případech na Chomutovsku, Teplicku a Ústecku, 10 na Děčínsku, 6 na Litoměřicku a po 4 případech na Lounsku a Mostecku.
„Statistická nemocnost pertusí je 7,8 na 100 tisíc obyvatel, což představuje pokles o 25 procent oproti předchozímu týdnu. Nejvyšší nemocnost zjišťujeme ve věkové skupině 0 let, a to 68,7 případu na 100 tisíc obyvatel. Od počátku roku bylo zjištěno celkem 3063 případů onemocnění, hospitalizováno bylo 47 osob, nikdo nezemřel,“ shrnuli hygienici.
Pertuse, známá také jako černý kašel, je infekční onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Nemoc se projevuje záchvaty silného kašle, které mohou trvat několik týdnů a jsou obzvláště nebezpečné pro malé děti. Onemocnění může způsobit závažné komplikace zejména u nedostatečně očkovaných jedinců.
Pertuse, černý kašel, dávivý kašel
Obsáhlé informace o této nemoci nabízí Státní zdravotní ústav.
Příznaky a symptomy:
Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Projevy onemocnění jsou vyvolány biologicky aktivními látkami, které produkuje původce Bordetella pertussis. Toxiny napadají a porušují sliznice dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek a pronikají také do krve. Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji. Může se objevit krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Záchvat kašle někdy končí vykašláním malého množství vazkého sputa nebo zvracením (dávivý kašel). Kašel se zhoršuje v noci a nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky, to je důležité odlišení od respiračních viróz nebo alergických stavů. Příznaky neléčeného onemocnění mohou trvat tři měsíce i déle.
Černý kašel je nejzávažnější pro novorozence a kojence pro rozvoj možných život ohrožujících komplikací; zejména pro děti mladší než 4 měsíce.
Inkubační doba:
Obvykle trvá 7-10 dní, s rozsahem 1-3 týdny
Možnost nakažení:
Infikovaný člověk; onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách; hlavním zdrojem černého kašle v populaci jsou v současné době dospívající a dospělí. Ti mívají často atypický, proto mnohdy nepoznaný průběh onemocnění, a jsou zdrojem černého kašle pro své okolí. Přenáší se prostřednictvím kapének, které vznikají hlavně při mluvení, kašlání a kýchání; výjimečně je možný přenos předměty kontaminovanými sekrety od nemocného.
Léčba:
Provádí se antibiotiky a podpůrnou léčbou. Prevencí je včasné očkování.
Zdroj: SZÚ