VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé řemeslo už se nenosí

Litoměřicko – Dobře si vydělat a příliš se nenadřít. S takovými vyhlídkami volí většina žáků své budoucí povolání.

29.11.2009 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petra Cidlinská

Výsledkem je nerovnováha na trhu práce, který v současné době postrádá množství kvalifikovaných dělníků. Podle statistiky Úřadu práce v Litoměřicích chybějí na Litoměřicku především zámečníci, stavební dělníci a zedníci, kuchaři, provozní elektrikáři, truhláři, řidiči. Odborné školy a učiliště však mají potíže naplnit třídy v málo žádaných oborech.

Sedm let bez učně

„Nemáme žádné kvalifikované zájemce. Školy snad zámečníky a opraváře vůbec neučí. Už asi šest nebo sedm let jsme neměli žádného učně,“ říká Ladislav Bohuslav z firmy LANA v Litoměřicích. Chybu vidí především na straně školství, které nereaguje na potřeby firem.

Podobně vnímá situaci i majitel stavební firmy Renesance Jaromír Křivohlavý. „Mladí zedníci vůbec nejsou. Již dneska pociťujeme velký problém v tom, sehnat kvalifikovaného člověka. Vzdělávání by fungovalo, ale není o ně zájem, protože zedničina byla, je a bude dřina. Zednické učně jsem měl před patnácti lety, v současné době mívám na praxi jen žáky ze stavební průmyslovky,“ popisuje situaci.

Zedník, instalatér

Hlavní chyba není zřejmě v kvalitě a dostupnosti vyučování, ale v nezájmu o neatraktivní obory. „V posledních letech se nám naprosto nedaří naplnit kapacitu tříd učebních oborů Zedník, Instalatér a Prodavač. Řadu učebních oborů jsme museli uzavřít pro naprostý nezájem. Například Malíř, Krejčí a Švadlena,“ říká ředitel ISŠ v Litoměřicích Roman Hudec.

Podle něj početnost tříd nelze přizpůsobit požadavkům trhu práce. „Jsme nuceni přizpůsobit se požadavkům žáků a jejich rodičů. Pokud by naše nabídka oborů neodpovídala potřebám uchazečů, ale jen potřebám úřadu práce, byla by škola poloprázdná,“ vysvětluje dále.

Potíže s nenaplněnými třídami mají i na SOŠ a SOU Roudnice nad Labem. „Nejenom na naší škole přetrvává zájem o maturitní obory. Na ty se nám každoročně hlásí více žáků, než kolik jich můžeme přijmout. Z učebních oborů je stále zájem o automechanika. Malý zájem je o obor obráběč kovů a slévač,“ říká ředitelka školy Helena Všetečková.

Jak dále upřesnila, SOŠ a SOU Roudnice n. L. se požadavkům trhu práce snaží přizpůsobit. „Naším cílem je, aby se všichni absolventi uplatnili na trhu práce. Konkrétně jsme navýšili počet žáků v oborech Instalatér a Zedník a z nich jsme vytvořili jednu třídu, kterou dělíme na odborné předměty a odborný výcvik,“ vysvětluje Helena Všetečková.

Motivace

Škola se také snaží motivovat uchazeče, aby se hlásili na dosud neoblíbené obory. Je nositelem projektu Ústeckého kraje „Řemesla“, který již na základní škole orientuje žáky k výběru technických a řemeslných oborů.

„V rámci našeho okresu je do tohoto projektu zapojeno 8 základních škol spolu s výchovnými poradci. Pro žáky ZŠ pořádáme ukázkové dny ve školách, exkurze ve firmách a besedy. O všechny aktivity projektu je velký zájem,“ upřesnila Helena Všetečková. Kromě toho je škola partnerem projektu Kariéra, který se rovněž zabývá poradenstvím pro žáky, jak pokračovat po základní a střední škole.

Kvalita vzdělávání

Střední odborné školy a učiliště se snaží nasměrovat žáky, aby měli po ukončení studia možnost uplatnění. „Důraz klademe na kvalitu vzdělávání. Žáci u nás absolvují odborné kurzy, semináře, praxe, exkurze a další vzdělávací aktivity. Zaměstnavatelé, se kterými spolupracujeme, si často šikovné žáky vytipují a nabídnou jim pozdější zaměstnání. V oboru hotelnictví máme, jako jedna z mála škol v ČR, vlastní školní hotel Roosevelt,“ říká ředitel ISŠ Litoměřice Roman Hudec.

Síť spolupracujících podniků má i SOŠ a SOU Roudnice n. L. „Na školu docházejí nejen pracovníci ze smluvních firem, ale i další zaměstnavatelé s nabídkou uplatnění. Výsledkem je, že všichni absolventi řemeslných oborů slyší vyšší nabídku než je počet absolventů,“ uzavírá ředitelka školy Helena Všetečková.

Autor: Zdeňka Studená

29.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Orangutan Ňuňák.
VÍME PRVNÍ
15

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

Akce Ježíškova vnoučata dělá radost seniorům po celé republice.

Ježíškova vnoučata nadělují dárky pacientům nemocnice

Kamion skončil v příkopu u Libkovic pod Řípem

Libkovice pod Řípem - K dopravní nehodě došlo chvíli po poledni.

Sexuálnímu predátorovi hrozí až 12 let vězení, přes internet zneužil 162 dívek

Ústecký kraj /FOTOGALERIE/ - Za velkého zájmu médií odstartoval ve čtvrtek ráno u Ústeckého krajského soudu proces roku se sexuálním predátorem z Děčína.

Hasiči na Litoměřicku likvidují popadané stromy

Litoměřicko - Mezi 9.28 a 9.47 hodin vyjely hasičské jednotky v sedmi případech ke spadlým stromům. Většina byla na Litoměřicku.

FOTO: Ploskovice se chystají na vánoční prohlídky

Ploskovice - V plném proudu jsou přípravy na oživené kostýmované prohlídky interiérů zámku Ploskovice, které se každoročně pyšní vysokou návštěvností.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT