Gabionový plot a světle hnědý dřevěný obklad na čelní i zadní zdi. Tak nejviditelněji postoupila černá stavba od poslední návštěvy Deníku před čtvrt rokem. Na velkém pozemku provizorně ohraničeném plachtou jsou traktorbagry, míchačka a další stavební nástroje.

Před domem si dává „rauchpauzu“ partička řemeslníků. V prakticky hotové budově i se vzduchotechnikou a s plastovými okny se nejspíš věnují interiéru. Před parcelou parkuje pět aut či dodávek, jedna z nich patří firmě na malování, zateplování a sádrokartonářské práce.

Vlastník firmy OKIM Miloslav Šára staví načerno rodinný dům, a to na pozemku psaném na jeho partnerku Lenku Brůnovou v ochranném pásmu přírodního parku Dolní Poohří kousek od Budyně na Litoměřicku. S pracemi započatými bez razítka víc než před rokem dvojice nikdy neskončila.

A to ani přes neutuchající zájem novinářů. Do ztracena šlo i stíhání Brůnové, které proti ní vedli litoměřičtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Dozorující státní zástupce stíhání zrušil s tím, že jednání obviněné nenaplňuje všechny znaky skutkové podstaty trestného činu.

„V polovině října jsme tudíž věc odevzdali správnímu orgánu v Roudnici nad Labem k dořešení pro podezření z přestupkového jednání,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Klíčovým protihráčem Šáry a Brůnové je ale libochovický stavební úřad. Za liknavost byl v uplynulých dnech dokonce předmětem veřejné kritiky ombudsmana. „Jestliže úřad zjistí nepovolenou stavební činnost, měl by vůči stavebníkovi postupovat rázně, jak mu ukládá zákon,“ vzkázali od ombudsmana s tím, že úřad by zejména neměl připustit, aby nepovolená výstavba pokračovala.

Ombudsmanovi Stanislavu Křečkovi se především nelíbilo, že kvůli kauze mohla veřejnost nabýt dojmu, že se buď toleruje stavět cokoli a kdekoli i bez povolení, nebo se respektování zákona nevyžaduje od všech stejně. „Pokud úřad nařídí odstranění stavby, bude stavebník povinen rozhodnutí respektovat. Bez ohledu na míru dokončení stavby. Protože ta byla od samého počátku realizována bez povolení. A s ohledem na platný územní plán ji nelze povolit ani dodatečně,“ vzkázali do Libochovic z Brna, kde úřad ombudsmana sídlí

Vedoucí libochovického stavebního úřadu Dušan Oslej už dříve pomalejší tempo řízení přičetl personální nouzi kvůli koronavirové krizi a v létě i dovoleným. „Tyto věci navíc nedělám pravidelně, nemáme tu právníka,“ dodal úředník. „My jsme ombudsmanovi situaci vysvětlili, on to přijal a máme informaci, že ukončil šetření. Pochopil naše důvody,“ řekl teď Oslej ke Křečkově apelu.

Úřad proti stavebníkovi vede několik navazujících řízení. Jedno rozhodnutí, nejspíš záporné, na žádost o dodatečné povolení stavby už vydal. Je ale nepravomocné, stavebníci se nejspíš odvolali. A v Libochovicích tak pravděpodobně čekají, jak se s tím popasuje odvolací orgán, kterým je ústecký krajský úřad. To může trvat další měsíce. Pokud se tedy bude někdy bourat, vzhledem k rychlému tempu stavby bude muset jít k zemi skoro jistě kompletně postavený a asi už i vybavený dům.

Dostali už pokutu 80 tisíc od ČIŽP
Oblastní inspektorát Ústí nad Labem České inspekce životního prostředí uložil stavitelce za narušení krajinného rázu a nedodržení rozhodnutí o zákazu činnosti, které vydal Městský úřad Roudnice nad Labem, pokutu ve výši 80 tisíc korun. Právní zástupkyně stavitelky sice podala proti rozhodnutí opožděné odvolání a spis byl předán na ministerstvo životního prostředí, jeho rozhodnutím ze 6. listopadu ale bylo odvolání zamítnuto.