Logistickému centru naproti Preolu teprve rostou základy a už se rýsuje další velká stavba u Lovosic. Léta diskutované servisní centrum pro kamiony konečně dostalo povolení.

„Krajský úřad potvrdil už dříve vydané územní rozhodnutí pro Volvo Truck centrum Lovosice,“ sdělila mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Spolek Nové Klapý, který léta proti výstavbě centra bojoval, tak podle rozhodnutí kraje prohrál. „Vyčerpali jsme všechny možnosti. Co jsme mohli udělat, to jsme udělali. Město tehdy lokalitu papírově ošetřilo tak, aby výstavbu nic neohrozilo,“ uvedl za spolek Nové Klapý Milan Rygl.

Jestli bojovníci proti výstavbě centra prohráli, není ale zatím jisté. Investor si totiž realizací stavby není po dlouhých letech průtahů a boje o povolení jistý. K situaci se ale firma vyjádřit odmítla. „Společnost Volvo Group se k této věci v tuto chvíli nebude vyjadřovat,“ uvedla Markéta Slováčková, marketingová a PR manažerka Volva.

Z BYDLENÍ NA KOMERCI

Obyvatelé vilové čtvrti Nové Klapý se snažili situaci změnit už od začátku a s výstavbou centra jich v průzkumu nesouhlasilo 95 procent. Kromě zvýšení dopravního hluku a znečištění v klidné lovosické lokalitě jim vadilo také to, že oblast byla původně určená pro bydlení a město ji v tichosti změnilo na komerční. Změnu územního plánu ve prospěch stavby tak spolek Nové Klapý dohnal až ke krajskému soudu, který mu vyšel vstříc.

„Soud dospěl k názoru, že se jedná o podstatnou úpravu územního plánu, a tím pádem se mělo opakovat veřejné projednání,“ potvrdila v minulosti mluvčí lovosické radnice Ivana Kocánková.

Zastupitelstvo změnu územního plánu projednávalo znovu, na jednání se však jeho členové shodli na tom, že pozemek je oficiálně komerční oblastí a stavbě nic nebrání.

Informaci, že by investor od svého záměru upustil, odpůrci vítají. „Bylo by hezké, kdyby Volvo prodalo pozemek za symbolickou korunu městu,“ usmívá se Milan Rygl. Podle něho by měl v této lokalitě místo servisního centra vzniknout zelený pás, který by vilovou čtvrť oddělil od vlivů průmyslové zóny a dálnice.

Na čtyřhektarové ploše by podle původního záměru mělo vzniknout servisní centrum firmy Volvo Truck Czech, které by provádělo záruční prohlídky či opravy nákladních vozidel.