Nově obyvatelé Ústeckého a Libereckého kraje zaplatí za kubík 128,11 koruny. Některé obce mají ovšem vodu výrazně levnější.

Například obec Hlinná na Litoměřicku. Žije v ní necelých 300 lidí a využívají vodu z obecního vodovodu. Obec tak patří mezi výjimky, které nejsou napojené na síť SVS, jež spravuje naprostou většinu sídel v Ústeckém kraji. „Máme vlastní vodovodní řad,“ potvrdil místostarosta Petr Zahrádka a přiznal, že i tady dojde k mírnému nárůstu ceny.

„Z aktuální ceny 40 korun za kubík půjdeme trochu nahoru. Nijak razantně, ale zdražit musíme. Mimo jiné musíme v příštím roce vyměnit část zastaralého vodovodního potrubí tvořeného litinovými rourami za nové. Už se na něm projevuje únava materiálu a výměna už je nutná,“ zdůvodnil nárůst ceny. Nové ceny za dodávku pitné vody bude schvalovat místní zastupitelstvo.

Ilustrační foto
Vodné a stočné od ledna zdraží. Drží se na rozumné hladině, tvrdí vodaři

Nejstarší větev vodovodu v Hlinné je z roku 1912, rekonstrukcí se zamezí případným únikům a haváriím. „Ke zdražení se sluší dodat, že se snažíme naše občany i motivovat k šetření. Když jsem nastoupil, tak v roce 2015 stál kubík vody 20 korun, díky zdražení o desetikorunu se dařilo odložit část peněz do fondu oprav. Později se ceny znovu upravily a momentálně uvažujeme o zdražení vody nad spotřebu 200 kubíků za rok,“ přiblížil starosta Hlinné Martin Ušala v narážce na možné plýtvání v podobě plných bazénů v sobě sucha, kdy je vody nedostatek.

I přes zdražování jsou v Hlinné hluboko pod cenami SVS, což je dáno mimo jiné nepatrným množstvím udržované infrastruktury, ale i počtem placených lidí. Je nutné ovšem dodat, že lidé musí platit za odvoz septiku. Stejný režim jako obec Hlinná mají i nedaleké Kundratice, neboť využívají společné vodní zdroje. Ve vedlejší Tlučni a Lbínu není vodovod zavedený vůbec. „Zatím tam lidé využívají vlastních studní a vrtů. V budoucnu tam zavést vodovod chceme, ale vše je otázka peněz,“ připomněl hlavní problém starosta Ušala, který potvrdil, že dále zkoumají přítoky vody tak, aby byli schopni obce zásobovat co nejlevněji a nejefektivněji.

Peníze. Ilustrační foto.
Berete 37 tisíc? Taková je aktuální průměrná mzda v Ústeckém kraji

Podobný režim jako v Tlučni či Lbínu nedaleko Litoměřic funguje v malé obci Náčkovice u Lovečkovic. Ani tam vodovod nemají. „Já mám na svém pozemku studnu, kterou nechali vyvrtat předchozí majitelé a okolní domy jsou na tom stejně. Veřejný vodovod tady zavedený není, takže platbu za vodné a stočné řešit nemusím,“ řekl Michal Novotný, který se nedávno do Náčkovic natrvalo přistěhoval.

Jeho slova potvrzuje i Václav Pavlík, starosta Lovečkovic, pod které Náčkovice územně spadají. „Hrstka lidí je tam napojená na územní studnu poskytující užitkovou vodu, jinak jsou hlavním zdrojem vody vlastní studny. Stejně tak vlastní zdroje využívají i Levínské Petrovice,“ popsal Pavlík.

Teplárna. Ilustrační foto
Teplo výrazně zdraží! Teplárny v Ústeckém kraji už chystají nové ceníky

V Ústeckém kraji není Hlinná jedinou obcí se samostatným vodovodem. Ludvíkovice na Děčínsku ho mají také, v období sucha pro své obyvatele využívají vodu z hřenského vodovodu. „Aktuálně je u nás cena vody 91 korun za kubík, přičemž jde o komplexní cenu, v níž je vodné i stočné. Necelých 60 korun z toho je vodné. I my připravujeme další zvýšení cen,“ zmínil ludvíkovický starosta Petr Střelka.

„Celé to funguje tak, že pokud klesne množství vody pod předem danou mez, čidlo stav vody zaznamená a přepne se na vodu dodávanou Severočeskými vodovody a kanalizacemi. Firma nám následně odebranou vodu fakturuje,“ vysvětlil Střelka.