Šedý povlak na listech stromů v Čížkovicích poukazuje na prach z blízké továrny na cement. Při jeho výrobě, i volným uložením slínku v prostorách cementárny, právě toto znečištění vzniká. Vlhké počasí zdejší prašnost minimalizuje, v suchých letních dnech ale o sobě cementárna dává hodně vědět.

„Já jsem z Čížkovic a občas se tu opravdu práší, nicméně není to pravidelně. Bývalo to horší,“ odpověděla na otázku týkající se prašnosti v obci mladá maminka, která se s kočárkem vracela směrem od cementárny.

Její slova potvrdil současný starosta obce Arnošt Waschta: „Prašnost skutečně klesla, v současnosti je téměř neznatelná. Velké diskuse tady byly v době, kdy se v cementárně spalovaly odpady,“ připomněl nechvalně známou kauzu se spalováním tisíce tun upravených odpadních kalů z Ostravska.

Čížkovice mají zhruba 1 500 obyvatel a obrovská cementárna tvoří dominantu širokého okolí. Nyní přibude další nepřehlédnutelná stavba na dohled.

Francouzská firma Lafarge Cement se rozhodla ve své cementárně investovat 350 milionů korun a vybudovat nové silo. To bude mít průměr 32 metrů a výšku 65 metrů. Pojmout má 50 000 tun slínku, což je základní surovina pro výrobu cementu. „Stavba nového sila má zamezit venkovnímu skladování slínku a tím eliminovat prašnost a přispět ke zlepšení životního prostředí nejbližšího okolí,“ uvedla tisková mluvčí Lafarge Cement Jarmila Vindušková.

Do konce tohoto roku budou připraveny základy, v prvním pololetí roku 2023 proběhne výstavba sila a dopravníků. „Ve druhém pololetí naváže montáž zbývající technologie a elektroinstalace,“ doplnil Milan Paštěka, generální ředitel společnosti Aliacem, která zakázku na výstavbu sila získala.

Historie výroby cementu jde v Čížkovicích skrze staletí, první malá vápenka tu fungovala už v první polovině 19. století. Výroba byla neustále rozšiřována a po roce 1989 byla cementárna privatizována francouzským cementárenským koncernem Lafarge. „V Čížkovicích mají totiž excelentní cement, takový diamant mezi cementy,“ okomentoval důvod Milan Paštěka.

Co je to slínek
close Volně uskladněný slínek info Zdroj: Deník/Topi Pigula zoom_in Volně uskladněný slínek Pro výrobu portlandského cementu je potřeba slínek, což jsou hrudky vápence a dalších materiálů, nejčastěji hlinitokřemičitanového jílu. Valouny mají velikost nejčastěji do 2,5 centimetru a jsou vyrobeny slínováním, tedy spékáním bez překročení bodu tavení daného materiálu. Proces se provádí v cementářské peci a vypadá tak, že rozdrcený vápenec se smíchá s dalšími ingrediencemi a zahřívá se na tak vysokou teplotu, při které se jednotlivé frakce spojí spékáním do hrudek.